Учени откриха запаси от вода в течно състояние под повърхността на Марс
Откритията се базират на данни от сондата на NASA, "Инсайт", която се е приземила на повърхността на планетата през 2018-та. В продължение на 4 години, до 2022-ра, апаратът на НАСА е бил заземен, слушайки пулсациите от външната кора на Марс. През това време апаратът е засякъл повече от 1319 трусове. Чрез определянето на бързината на сеизмичните вълни, учените успяват да определят през какви материали преминават. По този начин локализират наличието на течна вода.
"Технологиите, които използвахме бяха същите, като при локализирането на вода на Земята или нефт и газ", разкрива пред BBC проф. Мaйкъл Манга от Университета на Калифорния, който е взел участие в изследванията.
Сондата "Инсайт", снимка NASA
Обработката на данните разкрива, че запасите на вода се намират на дълбочина от 10 до 20 км в кората на Марс.
Други проучвания ни казват, че преди няколко милиадра години на повърхността на Марс е имало реки и езера. От 3 милиарда години, обаче, пустинният пейзаж започва да преобладава, оформяйки повърхността на Червената планета такава, каквото я познаваме и днес.
Коритото на бившо езеро, снимка на NASA
"Разбирането на водните процеси на Марс ни помага да разберем хода на еволюцията на климата, както на повърхността, така и на долните слоеве на планетата", споделя пред BBC д-р Вахан Райт.
Първото прелитане на летателен апарат около Марс е през 1965г на "Маринър 4", когато учените само предполагат същестуването на вода. Днес, 59 години по-късно, наличието е доказан факт.
Има ли биологичен живот на Марс?
От десетилетия учените занимаващи се с астробиология нямат отговори на този въпрос, различни от предположения и хипотези, като първите опити да се намерят следи от живот датират от 19-ти век. Въпреки това, откритията дават посока на нови търсения към сърцевината на Червената планета.