Успелите

Учени пуснаха първата в света лицензирана ваксина срещу малария!

Днес маларията е една от водещите причини за смърт в света. В Африка умират повече от 250 000 деца годишно вследствие на болестта. В продължение на десетилетия учени се опитват да разработят ваксина, която да се бори със смъртността, причинена от малария. През годините са създавани редица пробни лекарствени продукти, които обаче не биват одобрени.

Преди дни медицината достига нов връх, след като Европейската агенция по лекарствата лицензира първата ваксина срещу малария, даваща шанс на много хора да се предпазят от болестта, а за други такива, които вече са заразени с нея - облекчава симптомите. Ваксината дава надежда, че ще могат да бъдат спасени десетки хиляди животи годишно. 

Създаването на ваксината е отнело повече от 30 години, а разработката ѝ е струвала над 500 милиона долара. Резултатът е постигнат благодарение на международното сътрудничество между СЗО, PATH, фармацевтичната компания GlaxoSmithKline и мрежа от африкански страни. Разработката е финансирана и със средства от фондацията на Бил и Мелинда Гейтс. Усилията около реализирането ѝ поставят началото на нещо добро, защото тя е първата в света одобрена ваксина и е една голяма стъпка към борбата с маларията. Учените правят редица изследвания и се надяват, че лекарството ще помогне на много деца и че странични ефекти няма да се появят. 

„Тази ваксина, наречена RTS,S, е една от малкото имунизации, предназначени и създадени специално за подпомагане на малки деца в Африка – казва Дебора Атърли от PATH, организация с нестопанска цел, която помогна за разработката на имунизацията.

Това е ваксина за бедните, ако искате. Мисля, че това е наистина важен етап в разработването и въвеждането на ваксините.“

Ваксината е създадена на базата на уникален подход, при който имунизираните хора предават антималарийни протеини на комарите, когато ги ухапят. Нарича се ваксина за блокиране на предаването (transmission-blocking vaccine - TBV). Нуждата от използването на TBV за борба с маларията произтича основно от начина на разпространението ѝ. Когато комар, който е носител на болестта, ухапе дете, му предава маларийния паразит. След това, ако един незаразен комар ухапе същото това дете, то предава паразита, който вече има в организма си, на незаразения комар. По този начин се получава един цикъл, завършващ с много жертви. 

Във вторник започна имунизация на децата в Малави. Следващите планирани са в Гана и Кения. Целта е да се ваксинират повече от 360 000 деца. Това е един пилотен проект, чрез който учените ще събират повече информация за действието на ваксината и начините, по които се отразява на различните организми. 

Ефикасността е близо 40% - не е висока в сравнение с ваксините срещу други болести, но от СЗО казват, че RTS,S ще бъде добавена към вече използващите се превантивни мерки, допълва АФП. 

„Това е огромен успех на учените“, казва д-р Педро Алонсо, ръководещ глобалната програма срещу маларията в Световната здравна организация.

Изясняват се възможните странични реакции, като лекари казват, че ако има наличие на такива, няма да бъдат животозастрашаващи. Счита се, че за да може ваксината трайно да помогне на едно дете, трябва да се вливат четири дози през различен период от време. Продължава да се работи върху създадения продукт и обещанията, които се дават, са, че ще бъде лечебен и в помощ на децата, страдащи или предпазващи се от малария. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара