Успелите

Учени разработват ново поколение роботизирано око

2020 е година, в която технологиите правят сериозен напредък. Освен иновативните подобрения и актуализации върху технологии, които използваме ежедневно, като телефони, компютри, лаптопи и дори часовници, в началото на тази година беше създаден електронен нос, а сега, едва в средата на 2020-а, учени обявиха създаването на роботизирано око, съобщават от сп. Nature. За разлика от други подобни изобретения до този момент характеристиката на това се приближава максимално до човешкото.

Иновативната технология би могла да се използва за възстановяване на вече загубено зрение, като на теория роботизираното око може да се свърже с оптичните нерви на човек и така да подава електрични сигнали към мозъка. Освен това новата технология ще позволи хуманоидните роботи да се приближат една крачка по-близо до хората, което ще бъде голям технологически напредък и силен прогрес в множество други сфери.

Структурата на роботизираното око наподобява тази на човешкото, но е създадено от по-специфични материали. Самото то е с диаметър около два сантиметра и е изпълнено с йонизирана течност. Върху мембрана от алуминиев оксид е поставен фотосензор от наножици, тя играе ролята на ретина, съдържа също и жици от течна сплав, които осигуряват връзката между окото и останалите компоненти, обработващи финалното изображение.

Иновативното изобретение разчита на допълнителни слоеве за защита и подобрение на електропроводимостта, както и на силициев полимер, който осигурява стабилност на сензорите и жиците. Към този момент има предположения, че би могъл да се добави и допълнителен модул, който да пригоди окото за зареждане чрез слънчеви лъчи.

След провеждането на специфичен тест станало ясно, че окото наистина може да вижда. Тестът представлявал няколко цветни букви, а устройството успешно разпознало някои от тях.

Към този момент недостатъците на електронното око спрямо човешкото са, че зрителното му поле е 100°, докато на човешкото е 130°; електронното око едва достига 100 пиксела, а човешкото достига до 140 мега пиксела. Друг недостатък е, че частите му имат нужда от поддръжка и подмяна, а на този етап производството би излязло прекалено скъпо. Разработващият екип обаче има амбицията да подобри качеството на продукта и да доближи способностите му повече до човешкото, дори да ги надмине.

Снимка: Circuit Digest

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара