Учени създадоха дървено подово покритие генериращо електричество при ходене
Изследователи от Швейцария са разработили метод, който позволява събирането на електричество от ходене по дървен под. Прототипът на генератора, който е с площ по-малка от лист A4, може да захрани електрическа крушка или малки електронни устройства като калкулатор.
Технологията носи името наногенератор и идеята на учените е домакинските уреди да бъдат захранвани от разходка по подовата настилка. Изследователите по проекта подобряват дървените настилки, които наногенераторът им използва, като интегрират комбинация от специално силиконово покритие и вградени нанокристали.
Гуидо Панцароза заедно с екип от учени от Швейцарската лаборатория за материалознание и технологии работят по иновацията с помощта на трибоелектичния ефект, благодарение на който например усещаме познатото триене на синтетично облекло в тялото. Именно този ефект им позволява обикновен дървен под да бъде превърнат в електрогенератор.
Но възниква проблем, както знаем обикновено при триене върху дървена повърхност не се генерира електричество. За да добавят това свойство към материала, специалистите разработват специфично покритие - полидиметилсилоксан за едната дървена плоскост и нанокристали ZIF-8 за другата. Така двете сглобени дървени плоскости с размер по-малък от A4 се оказали 80 пъти по-ефективни от естественото дърво и благодарение на това успели да излъчат електричество.
Проучването показало още, че идеалният материал, от който могат да се разработят подовете, е дървесина от смърч. Сега учените продължават своята работа в търсенето на най-екологичните и ефикасни варианти за използването на дървесни генератори в подовете на жилищни домове и "умни" сгради.