Успелите

Учени създадоха първата в света роботизирана ръка, контролирана от човешкия мозък

Нова зашеметяваща технология създаде първата по рода си роботизирана ръка, която да бъде контролирана изцяло от човешкия мозък. За реализирането на проекта е използван неинвазивен интерфейс за неврокомпютър (brain-computer interface (BCI)). Успешното изобретение следи гладко и непрекъснато курсора на компютъра и последователно изпълнява командите му. В научния процес си партнираха частният изследователски университет „Карнеги Мелън“ и Университетът на Минесота. 

BCI се използва, за да се постигне успешното контролиране на роботизираните устройства от мозъчните импланти. Подобни устройства биха били доста лесни за управление и в същото време изключително полезни в нашето ежедневие в бъдеще. От портала на Tech Explore докладваха, че технологията ще помага в различни ситуации както на здрави хора, така и на такива, които имат определени затруднения. Една от основните цели на изследователите е милиони парализирани хора по света да могат със силата на мисълта да контролират роботизираните си крайници и да повишат качеството си на живот.

Интерфейсът на неврокомпютъра се характеризира на първо място с точност на контрол на роботизирани обекти. Процесът за контролиране не би бил възможен без вградените в човешкия мозък специални импланти, които служат за проследяване на необходимите сигнали. Въвеждането на тези импланти е много сложна и доста опасна задача, която изисква хирургическа интервенция.

„В разработването на роботизирани устройства значителен успех е постигнат чрез контролиране на силата на мисълта чрез специални мозъчни импланти. Това е отличен пробив в науката. Основната цел на подобно развитие обаче е създаването на неинвазивни методи. Напредъкът в невронното декодиране и практическата полза от неинвазивния контрол с роботизирани оръжия ще имат решаващо влияние върху развитието на неинвазивни невробиотици”, коментира професор Бин Хех, ръководителят на катедрата по биомедицинско инженерство в университет „Карнеги Мелън“.

Роботизираната ръка е едва първата стъпка в разработването на неинвазивни компютърно-мозъчни интерфейси. Тази технология някой ден може да стане универсална помощна система, която да бъде от първа необходимост на парализираните хора.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара