Ученичка от Стара Загора спечели медал от Световното по информационни технологии

Виктория Кабаиванова завоюва бронзов медал за България от най-голямото световно ученическо състезание по информационни технологии. Възпитаничката на ГПЧЕ “Ромен Ролан” се класира трета в категория MS Excel на световния онлайн шампионат за Microsoft Office Specialist (MOS) за 2021 г.

Състезанието се провежда за дванадесета година, като този път участие взеха над 200 000 състезатели от 108 държави. Ученици и студенти във възрастова категория от 13 до 22 години се състезаваха със свои връстници, за да покажат уменията си в Microsoft Word, Excel и PowerPoint. Това е единственото по рода си състезание за технологични умения в Microsoft Office, което е одобрено от Microsoft от създаването му през 2002 г.

След като се проведоха регионални състезания по целия свят, се излъчиха 160 финалисти от 33 държави, които се класираха за финалния кръг на състезанието, който се проведе във виртуална среда от 9 до 11 ноември. В категория Microsoft Excel първото място зае Ами Наказоно от Япония, втори се класира Хоакин Саул Ривера от Перу, а третото място грабна родната състезателка - Виктория Желязкова Кабаиванова.

В последния кръг състезателите участваха, като демонстрираха умения от две части. Първата беше 30-минутен изпит, а втората тричасов изследователски проект, в който учениците изследват дадена тема, формулират мнение и представят своите заключения и изследвания в актив, подходящ за приложението на конкурса. Tакъв можеше да бъде доклад на Word, работна тетрадка на Excel или презентация на PowerPoint.

Microsoft Office Specialist е единственият официалнопризнат сертификат от Microsoft за работа с пакета Microsoft Office в световен мащаб. Той служи като мощно оръжие за оценка уменията на учениците и подготовката им за прилагане на знания в реалния свят.

През следващата година Световното първенство за специалисти по Microsoft Office 2022 в Disney’s Grand Californian Hotel ще бъде проведено във времето от 24 до 27 юли в Анахайм, Калифорния.

Снимки: ГПЧЕ “Ромен Ролан"

Каролина Занкова

Вярва, че доброто ще спаси света. Силно запалена по поезията с нотка любов и щипка лудост, с привкус на ирония. Изучава „Медии и журналистика“ в УНСС. Специално място в сърцето ѝ заемат пухкавите, елегантни и драскащи животни, наречени котки.