Учените Емануил Тодоров и Чже Ху създадоха най-сложната роботизирана ръка
Целта е тази ръка да замести напълно човешката и да извършва възможно най-много движения, сходни с нея.
Две школи има в създаването на роботизирани ръце. Едната ги създава семпли, с по два-три пръста, максимално функционални, без излишни експерименти в дизайна. Другата школа застъпва противоположното твърдение - роботизираните ръце трябва да са максимално близки до човешките, да имат сложен дизайн и множество функции.
Ръка с такава сложност са създали Емануил Тодоров и колегата му Чже Ху.
Те са копирали механично човешката ръка, сканирали са я и са принтирали триизмерно изкуствени кости, като така са направили дубликат на човешките стави
Целта е да се запази важната биомеханична информация за човешката ръка.
Ставните сухожилия са изработени от Spectra нишки (свръхтежък молекулярен полиетилен) и изрязани с лазер гумени листове, които заменят меките тъкани. Мускулите са направени от серво устройства, чиито окабеляване наподобява карпалния тунел в човешката ръка.
Ху отбелязва:
Например движението на нашите палци се дължи на сложната форма на трапецовидната кост, намираща се в карпометакарпалната (КМК) става. Заради неправилната форма на трапецовидната кост осите на ставите не са фиксирани. По тази причина никоя от съществуващите до момента антропоморфни роботизирани ръце не е способна да пресъздаде естествените движения на палеца чрез конвенционални механични стави, които изискват фиксирани въртящи се оси.Творението на Тодоров и Шу ще намери сериозно приложение в телеманипулацията (контролиране от разстояние), тъй като операторът ще извършва действията инстинктивно и по този начин при употребата на роботизирани ръце няма да се загуби нищо от естествената сръчност на човешката ръка.Ние принтираме триизмерно изкуствени кости от лазерно-сканиран скелет и ги свързваме с изкуствени стави, чиито обсег на движение, здравина и динамично поведение са доста близки до човешкия им аналог. Нашата роботизирана ръка запазва по уникален начин важната биомеханична информация за човешката ръка.
Роботизираната ръка на учените.