Ученици от пловдивско училище танцуват хоро в голямото междучасие
Ученици от пловдивското основно училище "Драган Манчов" всеки петък играят надорни хора в двора на своето школо.
Да танцуваш хоро в училище?! Началото на тази прекрасна инициатива даде БНТ2 през пролетта на миналата година под надслов "Надиграй ме в голямото междучасие". Много училища от цяла България прегърнаха идеята и превърнаха танците по време на голямото междучасие не в задължение, а в своя традиция.
Едно от училищата е "Драган Манчов", което се намира в прекрасния град Пловдив, който не напразно през 2019 година ще бъде европейската столица на културата. Именно това показват и хората, които децата от основното училище в града танцуват. По този начин те съхраняват българския дух, българската култура и българския фолклор, запазили се стотици години.
В основно училище "Драган Манчов" всички тръпнат в очакване да дойде петък, да се хванат задружно за ръце и да потанцуват от сърце. На хорото се залавят ученици от всички паралелки, малки и големи, както и техните учители. Без да се срамуват дали ще объркат една стъпка или целия танц, те се хващат за хорото с гордо вдигната глава и самочувствие и единственото, което правят е да събират и разпръскват положителна енергия и емоции, които точно в този момент са в изобилие.
"Намирам го за изключително полезно, защото се занимаваме с нещо родолюбиво. И най-важното е, че след такива часове те си тръгват усмихнати и доволни.", сподели Снежа Иванова, учител в основното училище.
Танците започват с дунавско хоро, както и с тракийско. Музикалните ритми звучат от една подвижна тонколона, която дава началото на това разпускащо изживяване. След тракисйкото и дунавското хоро засвирва и родопската музика. В неин съпровод се включва едно малко дете от трети клас с огромен талант - гайдарят Богдан Ангелов. От няколко години се занимава с родопския инструмент, а вече е истински професионалист, който ходи на надсвирвания.
"Първо ми казаха, че съм много малък и въздухът няма да ми стига.", разказва момчето.
Според преподавателите в пловдивското училище след началото на тази инициатива резултатите на учениците са много по-добри от преди. Най-вероятно положителната емоция, настроението и усмивките, които те пращат и съответно получават оказват своето влияние.
Снимка/рисунка: Списание "Щъркел"