Учителят зад успехите на Крисия: Такава съм късметлийка!
Снимка: Радка Минчева, Дарик Разград
Свилена Дечева е музикант и музикален педагог. С музика се занимава от шест годишна възраст. Пяла е във вокални групи, свирила е като ученичка в момичешка рок група, и в други групи, по-късно. През целия си живот музиката е била нейно хоби и професия. Бакалавър със специалност педагогика на обучението по музика, магистър по управление на образованието. Работи в Център за работа с деца в град Разград. Преподава на 34 деца, които свирят на пиано или пеят. Свилена е Почетен гражданин на гр. Разград, Педагог на 2015 г. – награда на фондация „Димитър Бербатов”, награда „Достоен българин” на БНТ и вестник 24 часа.
Разкажете ни повече за работата на музикалния педагог.
Винаги казвам, че много си обичам работата. Такава съм късметлийка! Както всяка педагогическа работа, тя е трудна и понякога много уморителна. Всъщност аз съм убедена, че всяка добре свършена работа уморява, това означава, че си положил нужните усилия. Но пък професията ми е много благодарна – виждам плодовете на труда си и това ме прави щастлива. Работя в Център за работа с деца и винаги наблягам на това, че при мен децата идват по собствено желание. Това означава, че аз трябва да съм винаги на ниво, винаги интересна, и децата и родителите им да ми имат доверие.
В школата ни има различни деца, някои от тях са изключително надарени в областта на музиката, а други просто искат да разширят общата си култура, или да прекарат няколко приятни часа с приятели, пеейки. И едните, и другите са ми много скъпи. Мисля, че всеки трябва да има право да се занимава с изкуство, без това да значи непременно вманиачаване в търсенето на върхови резултати. Все пак музиката трябва да е преди всичко забавна, тя трябва да прави децата щастливи. Често използвам думата щастие, когато говоря за музика.
Една от вашите възпитанички е Крисия Тодорова. Разкажете ни повече и за някои от другите млади таланти, които развивате.
Крисия е позната на широката публика, но в живота тя е просто едно добро дете. Едно от децата в моя клас по музика. Много от „моите хора”, както ги наричам, са с мен от дълго време. Ние сме израснали заедно, учили сме се един от друг, имаме си пълно доверие. Гледам на учениците си по-скоро като на съмишленици, хора, с които имаме общи цели и работим заедно. Мнението им, желанията им винаги са важни за мен. И макар че много държа авторитетът ми да се уважава, децата също получават уважение от мен. Не мога да изброя всичките си ученици, но пък и не искам да пренебрегвам никого. Ще изброя имената на децата, с които ходим по конкурси и печелим сериозно количество награди. Мария Стефанова, Симона Иванова, Андреа Начева, Катерина Йорданова, Патриция Колева, Мoмчил Николов, Мартин Пенев, Никола Николов, Любомир Маринов и др. От скоро имам и още няколко много интересни деца, но за тях ще се чуе скоро. Изключително горда съм с „моите хора”. Те израстват като добри музиканти и свестни хора.
Според Вас какъв е ключът към това едно дете да открие и развие своя потенциал?
Най-важното е на детето да се даде възможност да пробва колкото може повече различни занимания. Така то ще избере най-интересното за него. И доброволно ще положи нужните за овладяването на каквото и да е усилия. Защото няма лесни постижения. След това му трябва добър учител. Сериозен противник съм на неподплатените родителски амбиции. Те вредят на децата в дългосрочен план, а мен изнервят изключително много.
Какво може да се подобри у нас, за да се даде по-добър шанс за реализация на млади музикални таланти?
Да има истински музикален пазар, това ни трябва. Щеше да е добре и да има някакво система за инвестиране в надеждни млади музиканти. Субсидии за музикални албуми, както има такива за филми, да речем.
Какъв съвет бихте дали на младите българи, за да станат млади и успели българи?
Да не бягат от работа. Да търсят информация и да стават по-добри в професията си постоянно. Да имат търпение, защото бързият успех често е опустошителен. Да се пазят от големи обещания и от хората, които ги правят. И най-важното – да не предават себе си в името на илюзии, защото събуждането е страшно.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.