Уганда обяви край на епидемията от ебола
Правителството на Уганда обяви край на епидемията от ебола по-малко от четири месеца след първите съобщения за случаи.
От 20 септември насам 56 души са починали от вируса, който се разпространява чрез телесни течности, а потвърдените случаи на заразяване са 142. Страната не е съобщавала за нови случаи на заразяване в продължение на повече от 42 дни - два пъти повече от максималния инкубационен период на вируса, което е критерий на Световната здравна организация (СЗО) за обявяване на страната за свободна от ебола.
"Уганда сложи бърз край на епидемията от ебола, като засили ключовите мерки за контрол, като наблюдение, проследяване на контакти и инфекции, превенция и контрол", заяви министърът на здравеопазването д-р Джейн Рут Асенг Осеро.
Последното огнище на вируса беше едно от най-тежките, които Уганда е преживявала от две десетилетия. Понастоящем няма ваксина срещу този щам.
Епидемията започна в окръг Мубенде в централната част на Уганда и се разпространи в съседна Касанда. Случаи са регистрирани и в столицата Кампала. Двата окръга бяха затворени за няколко месеца.
"Това е един много голям ден за страната", заяви Емануел Аинебьона, говорител на Министерството на здравеопазването.
"Уверено мога да кажа, че се справихме с тази ситуация за възможно най-кратко време."
Той признава, че блокирането е засегнало поминъка на хората, но добави:
"Тези ограничителни мерки успяха да ограничат разпространението на епидемията в други части на страната."
Червеният кръст на Уганда заяви, че няма да се изтегли веднага от засегнатите райони.
В момента се провеждат изследвания за разработка на ваксина. Правителствени служители сигнализираха за намерението си да продължат да разработват ваксини от Института за ваксини "Сабин" в САЩ, Оксфордския университет, Института "Дженър" в Обединеното кралство, Серумния институт в Индия и Международната инициатива за ваксини срещу СПИН.
Д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на СЗО, поздрави Уганда за нейната "силна и всеобхватна реакция".
Това е първото огнище на ебола в Уганда от 2012 г. насам.
Снимка: Healht Care Africa