Монета от 13-ти век разкрива, че Солун е бил българска територия
Солун е бил част от българските владения, обяви проф. Николай Овчаров. Тя датира от 1218-та до 1241-ва година.
Монета от времето на цар Иван Асен II доказва, че Солун е бил в пределите на българската държава. Това бе съобщено от нумизмата Тенчо Попов и потвърдено от доц. Константин Дончев и проф. Николай Овчаров.
По думите на проф. Овчаров монетата изобразява фигурите на цар Иван Асен II и Мануил, син на Теодор Комнин. Това служи за доказателство, че Мануил получава деспотско звание от цар Иван Асен II и така Солун става част от българското царство.
Монетата доказва, че по онова време сме владеели почти целия Балкански полуостров и сме били империя.
Заедно с тази монета са представени още 11, които проф. Овчаров открива по време на разкопки в крепостите Перперикон, Урвич и Мисионис (Търговище).
Пет от тях са от времето на цар Иван Шишман, от които става ясно, че неговото царуване е продължило чак до превземането на столицата Търново от Османската империя. Останалите 6 монети са турски, сечени от султан Мурад. Тях професорът намира между останките на османски войник, загинал при завладяването на Мисионес през 1388г.
Иван Гранитски, директор на издателство „Захари Стоянов“ обяви началото на поредицата от книги "Дълг и чест", в която ще бъдат представени най-изявените личности от българската история.
Интересен факт: На аукцион в САЩ монетата е закупена само за 25 долара, тъй като продавачите не подозирали колко ценна е всъщност и я смятали за византийска от времето на император Алексий III.
ВИЖТЕ ОЩЕ: ЯПОНЕЦ ПРЕСЪЗДАВА ПО АВТЕНТИЧЕН НАЧИН БЪЛГАРСКИ НОСИИ