Успелите

УНСС откри първия университетски фотоволтаичен парк в България

В Университета за национално и световно стопанство бе открит първият университетски фотоволтаичен парк в България. Прогнозата е електроенергията, произведена от системата, да покрива между 50 и 60% от цялото потребление на УНСС. Така ще се спестяват около 630 тона въглеродни емисии годишно.

Официалната церемония за откриването се проведе под ръководството на ректора проф. Димитър Димитров, а на нея присъстваха на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, заместничката му проф. Генка Петрова-Ташкова и председателят на Съвета на ректорите акад. Лъчезар Трайков.

"Ако всички български университети изградят такива системи, това ще е голям ресурс за намаляване на въглеродните емисии на България. Ако това се пренесе към училищата и към цялата училищна мрежа, наистина може да станем една иновативна, зелена образователна система. Но трябва да благодаря и на всички преподаватели, и на ректорското ръководство на УНСС, че първи подеха тази инициатива и до голяма степен ще могат да освободят необходим ресурс от това, че 50 процента от електроенергията на практика ще се произвежда от фотоволтаичните системи и този ресурс да се насочи към подобряване на качеството на обучението", заяви образователният министър. 

1/3 от инсталацията се намира в двора на университета, където фотоволтаичните панели са разположени на покрива на паркинга. Те вече работят и осигуряват около 40% от електроенергията, която УНСС използва в момента. Останалите 2/3 са монтирани върху покривите на университетските корпуси. Ректорът на университета е уверен, че фотоволтаичната инсталация ще може да се използва дълги години.

"Искаме да се превърнем в един зелен университет. Тази инсталация ще спасява няколкостотин дървета годишно. Няколкостотин тона въглища няма да бъдат изгорени", заяви ректорът.

УНСС започва работа с програмата "Умен дом", която включва не само инсталирането на слънчеви панели, но и управление на осветлението и отоплението. Ръководството на университета планира и произвеждането на още повече зелена енергия.

"Планираме да развием този проект и да задоволим напълно нуждите на университета от електроенергия, защото резултатът се видя. Бихме могли да разположим фотоволтаични панели върху покрива на спортна зала "Бонсист" и покривите на 13 общежития. Планираме дори съхраняване на енергията, но за момента това е много скъпо", обясни проф. Димитров.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара