Ура за пчелите! Франция няма да отмени забраната за употреба на неоникотиноиди
Според приетия през миналата година закон пълната забрана за прилагане на поразяващите нервната система на пчелите вредни вещества влиза в сила без никакви изключения от 2018 г.
Единодушното мнение на Министъра на земеделието и Премиера на Франция ще защити стотици пчелни семейства, пеперуди, водни насекоми, а поради участието им в хранителната верига – и представители на класовете Птици, Земноводни и Бозайници. От 4 години на териториите на всички страни-членки на Европейския съюз е забранено използването на неоникотиноидните вещества клотианидин, имидаклоприд и тиаметоксам. Прилагането само на тиаметоксама през пролетта оказва негативен ефект върху популацията на дивите пчели – намалява развитието на яйцата при пчелите-майки.
Често срещана земеделска практика е царевицата да се дезинфекцира с флутриафол, клотианидин, имидаклоприд и флудиоксонил. Соята се третира с разтвор от флудиоксонил, металаксил, имидаклоприд и клотианидин, защото този метод увеличава добивите и при двете култури, обработените растения по-дълго време възприемат слънчевите лъчи и в същото време се предполага, че няма да бъдат засегнати от вредители.
Неоникотиноидните вещества навлизат в тъканите на растенията през листата или корените и се пренасят при движение на соковете им, което означава, че могат да бъдат открити във всички части на растенията. По време на цъфтежа неоникотиноидите се разпространяват в нектара и прашеца и навлизат токсично през стомаха на насекомите със смучещ устен апарат. Крайният ефект е парализа или смърт. Остатъци от неоникотиноидите се акумулират в полена и нектара на обработените с тях растения, а отложени в почвата, се абсорбират и от култури, които не са били третирани и то още 2 години след първото пръскане.