Усмихни се, защото първият музей на щастието отвори врати в Копенхаген!
Знаете ли, че Институтът за изследване на щастието се намира в Копенхаген, Дания? Неговият фокус на изследване са благосъстоянието, щастието и качеството на живот. Наскоро от института откриха и първия в света Музей на щастието. Той е посветен на географията, политиката, историята и бъдещето на щастието. Именно там ще открием защо Дания често се нарича "най-щастливата държава на Земята", какво е "хюга" и как да измерим иначе субективното щастие.
Музеят на щастието е плод на усилията на Институт за изследване на щастието, разположен в Копенхаген. Основната му цел е да изследва географията, политиката, историята и бъдещето на щастието, анатомията на усмивките и скандинавското щастие. Според доклади на ООН Дания е едно от най-добрите места в света, що се отнася до благосъстоянието, щастието и качеството на живот. Майк Викинг, автор на „Малък наръчник по хюга“, е и главен изпълнителен директор на Института за изследване на щастието. Той споделя за Web24 News:
Имаше голям интерес към нашата работа, но нямаше място, където да разкрием нашето щастие. Седим осем души в офис до компютъра, но хората чуват думите „Институт за изследване на щастието“ и след това си мислят, че седим с кучета по дивани, пием горещ шоколад и се забавляваме по цял ден. Ето защо създадохме място, където можем да изпратим хората, ако искат да бъдат по-мъдри за щастието.
Музеят е с площ около 240 кв.м., пространство, наситено с интерактивни дейности и експерименти. Като посетители, ние ще научим повече за историята и политиката на щастието, анатомията на усмивките и защо скандинавските страни се смятат за „суперсили на щастието“. Тук ще открием и рекламни видеоклипове от 50-те и 60-те години, където различни компании се опитват да дефинират понятието "щастие".
Интерактивността на музея провокира посетителите да участват в малки упражнения, включващи експерименти, светлина и шоколад. Музейните експонати включват символи на щастие, дарени от цял свят, които помнят най-щастливите моменти на притежателите си. Пример е дама от Франция, която дарява инхалатора за астма на дъщеря си, обяснявайки, че момичето вече не се нуждае от него, след като се преместили в Дания, тъй като там въздухът е по-чист. Друг пример е историята на жена от Бразилия, описваща щастието, което е изпитвала, когато е получила рисунка от малкия си син.
Общият елемент между всички експонати е, че те правят щастието по-конкретно - концепция, която Майк Викинг описва като „Щастието е просто!“.
Информация и снимки: BrightVibes.com