Успелите

Успешен финал на най-мащабния проект за опазването на египетския лешояд в света

След 5 години огромни усилия от 22 институции и организации в 14 страни на 3 континента, проектът „Опазване на египетския лешояд по миграционния му път“ приключи успешно!

Египетският лешояд е сред най-застрашените видове птици на планетата, като на Балканите популацията му е намаляла с над 80% само за последния четвърт век. Водещите причини за това са отравяне, бракониерство, както и токови удари, причинени от електропреносната мрежа. 

В рамките на проекта бяха маркирани с GPS предаватели над 60 птици. Това помогна да се идентифицират ключовите заплахи за лешоядите, както и да се приложат необходимите мерки. Както вече споменахме, една от главните причини за намаляването на вида, е отразяването, по точно - незаконното поставяне на отрови и отровни примамки в дивата природа. Именно по тази причина, екипът реализира и серия от дейности, включително разработване на база данни за случаи с отравяне, съставяне на карти на чувствителност, както и приемане на национални стратегии за борба с отровите. Бяха създадени също така и първите екипи с кучета за борба с отровите като част от българската полиция. А има ли резултат от всички тези мерки? Категорично да - в резултат на тях, броят на докладваните случаи на отравяне в районите на проекта намаля с 50%. 

За предотвратяването на смъртните случаи породени от токови удари, екипът си сътрудничи с енергийни компании и правителства в шест ключови държави по миграционния път на египетския лешояд, за да изолира 1 620 опасни електрически стълба.  Резултатът? В началото на проекта са открити 839 мъртви птици по 2 849 км изследвани електропроводи. След изолирането, нови смъртни случаи не са докладвани! 

В Йордания, Саудитска Арабия и Сирия пък бяха положени усилия за  забрана на диклофенак и други опасни за лешоядите  противовъзпалителни лекарства за ветеринарна употреба

В Ливан пък броят на загиналите от незаконен отстрел мигриращи птици намаля с 32% благодарение на целенасочена кампания с ловците, както и борба с бракониерството. 

Екипът също така създаде и програма за размножаване на затворено на египетски лешояди.  32 млади представители на вида бяха освободени в дивата природа на България.

Инициаторите се заеха и с нелеката задача да включват и гражданите в усилията за опазването на вида. 31 милиона души от 185 страни бяха запознати с усилията по неговото опазване, благодарение на над 200 събития и над 120 000 печатни материала. Освен това, над 500 екоинспектори, полицаи, рейнджъри, лесовъди и ветеринари бяха обучени в дейности за борба с отровите и бракониерството. Информация за проекта влезе и в училищата - беше разработен и адаптиран пакет за екологично образование по протежение на пътя на миграция, включващ над 4 000 ученици от 100 училища.

„Нашият проект е едно от най-амбициозните природозащитни начинания в историята на опазването на лешоядите“, сподели ръководителят на проекта „Нова надежда за египетския лешояд“ д-р Стоян Николов от БДЗП.

„Изключително съм горд, че доказахме, че е успешно приложен в трансконтинентален мащаб.“


Проектът подкрепя Стратегията на ЕС за биоразнообразието до 2030 г., целяща да спре намаляването на популациите на дивите птици.

Статия за постиженията на проекта беше публикувана на сайта на Европейската комисия.

Краткият отчет по проекта, който представя най-ключовите дейности и постижения, може да бъде намерен ТУК.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мария Сомлева

Здрасти! В момента съм в гимназия. Обичам да пиша, да карам лонгборд, да чета и да плувам. Вярвам, че ако работим заедно, България има потенциала да стане едно чудесно място :)

Оставете коментар

0 коментара