Успелите

В 45 града у нас има общински програми за инвитро

28 са родените бебенца в Столична община, заченати след инвитро процедура с донорски яйцеклетки, като от тях момичетата са 11, а момчетата – 17. Инициативата се финансира по програмата на Столичната община, като идеята бе първоначално предложена през 2015 г.

На 3 ноември 2021 г. на бял свят по естествен път се появява още едно бебе в София с мерки 2650 гр. и 49 см. Майката на бебето е 48-годишна жена, като тя се е доверила за процедурите и раждането на АГ болница „Д-р Щерев“. Това е едно от лечебните болнични заведения, които са включени в донорската програма на столицата. Още няколко семейства очакват своите рожби в следващите месеци след положени успешно инвитро процедури. 

Болница "Надежда" е един от най активните партньори на инициативата и тази година за 9-ти пореден път ще се проведат "Дни на донорството", като вратите на болницата ще бъдат отворени за тази цел на 2, 3 и 4 декември 2021 г. Всички семейства, които мечтаят за дете, но на които това все още не се е случило, могат да запишат своя безплатен час, като подадат заявка за записване на час на nadezhda@maikizadonorstvo.com и посочат в писмото телефон за връзка. Кампанията предвижда 100 безплатни прегледа и консултации при репродуктивните специалисти на МБАЛ "Надежда" д-р Георги Стаменов, д-р Събина Персенска, д-р Димитър Цветков, д-р Теодора Тихомирова и д-р Стела Чапанова. 

Общините в България отделят около 1 млн. лв. за инвитро фондове за подпомагане на техните граждани. В 45 града съществуват общински програми за финансова подкрепа на двойките инвитро. В Асеновград през изминалата година, в резултат на общинската програма за асистирана репродукция, са родени общо 32 бебета, а във Велико Търново техният брой е достигнал 61. В Община Варна на бял свят са се появили 29 бебета за 2020 година. Много общини в България предлагат и финансова помощ за двойки с репродуктивни проблеми, като заинтересованите лица могат да подадат документи в определените от съответната община срокове.

Успеваемостта на инвитро процедурите за България е средно около 35-40%, когато жената е на възраст под 35 години. Когато жената достигне до 40 години, шансовете за успех на проведената инвитро процедура е средно около 15%. Когато възрастта ѝ обаче е над 45 години, шансовете за успех със собствени яйцеклетки са много близо до 0%. В тези случаи алтернативен начин да се повиши вероятната успеваемост е прибягването до донорски яйцеклетки.

В България методът е въведен през 1987 г, като първите деца, заченати инвитро, се раждат в началото на 1988 г. Днес 36 клиники в цялата страна предлагат инвитро процедури. Списъкът може да видите ТУК.

Снимки: БНТ

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Каролина Занкова

Вярва, че доброто ще спаси света. Силно запалена по поезията с нотка любов и щипка лудост, с привкус на ирония. Изучава „Медии и журналистика“ в УНСС. Специално място в сърцето ѝ заемат пухкавите, елегантни и драскащи животни, наречени котки.

Оставете коментар

0 коментара