В Асеновград деца и младежи се учат как да използват рационално природните ресурси
„Станимашки еко-к@лейдоскоп за устойчиво развитие” се казва проектът спечелен от Градска библиотека „Паисий Хилендарски“ в Асеновград, в който деца и младежи ще се учат как да използват рационално природните ресурси на Земята.
Идеята на проекта е чрез тази практика да се създадат навици на учениците за опазване на околната среда, пестене на природните богатства, че не всичко трябва да се изхвърля и че някои материали могат да бъдат рециклирани. Например, децата ще се учат, че при миене, докато си търкат зъбите с четката, е добре водата от чешмата да не тече.
Максималният брой на доброволците, желаещи да участват в проекта, ще е 40. Идеята е в активностите да се включат и родители.
Думи на директора на Градска библиотека „Паисий Хилендарски“ - Милена Марковска.
За целта пред учениците ще бъдат представени презентации и ще се реализира обучение по информационна грамотност – как да откриват необходимата им еко информация. Ще се организират еко походи в планината край Асеновград, с цел изучаване на природното наследство на общината, ще бъде създаден доброволчески еко клуб „Станимака” и еко панаир, като все още се обмисля идеята да се направи обход и мониторинг на част от река Чая, на което се влива в Марица за това, къде се изхвърлят боклуците и по какъв начин се обезопасяват отпадните води.
В проекта са предвидени да се осъществят и няколко творчески работилници, в които децата участващи в тях, ще майсторят предмети от рециклирани материали. В края на проекта, на 22.04.17 г., ще се проведе еко фестивал в Асеновград. В него ще бъдат поканени деца и младежи от асеновградски детски градини, училища и специализирани центрове.
Проектът започва от 12.09.16 г. до 30.04.17 г. и е по програма „Библиотеката – активен участник в обществения живот“, като общата му стойност е в размер на близо 5 000 лева, от които 800 лева са съфинансирани от Градската библиотека, а останалите средства са предоставени от Фондация „Глобални библиотеки – България”.
Преди по-малко от месец за децата от Симитли, Черниче, Крупник и Полена също беше организиран еко, планински, образователен и атракционен поход „Пъстрото лято” от активните млади експерти „Организатор спортни мероприятия” в екипа на кмета Апостол Апостолов.
Походът за децата е бил изключително разнообразен и полезен. В подножието на връх Кумола се проведе образователна беседа за паленето на седем вида огън в планината, да се спазват основни правила при поход в планината, да се пази природата чиста и да не се предизвикват пожари. За по-голям интерес беше организирана и томбола, в която имаше награди за всички деца, показали добри познания в историята и географията за цяла България. Проведе се и състезание под формата на игра с пинг-понг топче.