В България стартира работа независима платформа за проверка на фактите
Журналисти създадоха независима платформа за проверка на фактите в България. Сайтът Factcheck.bg се разработва по инициатива на Асоциацията на европейските журналисти у нас (АЕЖ). Платформата има за цел да подпомага журналисти в отразяването на надеждна и проверена информация в тяхната работа. Factcheck ще отчита достоверността на факти, които са в основата на новини в медиите, изказвания на личности, както и публикации в социалните мрежи.
Зад идеята стои екип от журналисти с дългогодишен опит в медиите и изявен интерес в областта на фактите. Сред тях се нареждат имената на:
- гл. ас. д-р Ралица Ковачева, преподавател по международна журналистика във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски“
- Георги Марчев, основател и видеопродуцент на Story Films
- Мина Киркова, дългогодишен журналист на свободна практика
- Божидар Ангелов, докторант по медийна политика и право на ЕС в катедра “Европеистика” на Софийския университет
- Никола Тулечки, експерт по данни в “Онтотекст“
- Кристина Христова, председател на Коалицията за медийна грамотност и проектен ръководител в АЕЖ - България
- Мария Черешева, член на Управителния съвет и един от основателите на АЕЖ - България.
Всички те са преминали няколко нива на обучения. Тяхната работа се състои в това да избират твърдения, които да проверяват спрямо актуалните събития от обществена значимост или естеството на източника им. Екипът ще следи и тенденциите в социалните мрежи, където срещаме най-често разпространение на дезинформация относно важни за обществото теми.
Фактите ще бъдат проверявани на база основното правило в журналистиката – проследяване на източника на информация и неговите мотиви. Твърденията ще бъдат представени с доказателства, които подкрепят или опровергават написаното. Оценяването на достоверността ще се извършва на базата на високи стандарти, които се прилагат към еквивалентни твърдения, независимо от това кой е източникът на новината.
При необходимост от допълнителни доказателства журналистите възнамеряват да осъществяват контакт с първоизточника на информацията, за да научат и неговите доводи. Екипът ще проверява и твърдения, изпратени от читатели, при наличие на фактологична база, която подлежи на проверка. Дейността на платформата ще бъде подкрепена от Европейския съюз за периода май – септември 2021 г.
Ако смятате, че определена информация се нуждае от проверка, можете да сигнализирате на електронна поща: editors@factcheck.bg.