В България вече се внася газ от Гърция, скоро и от Румъния и Украйна
Гръцкото дружество M&M Gas е продало малко над хиляда кубически метра газ на търговеца Vitol, който ги е доставил на българската хасковска компания „Химмаш“.
Количествата са много малки, но са успешен тест за това, че подобен род търговия е възможен. Йордан Христов, който е изпълнителен директор и основен собственик на хасковската компания заяви:
Може да се каже, че сме първото пиле на свободната търговия с газ.Виртуалните сделки се очакваха от дълго време от индустрията в страната, за която природният газ е сериозен разход в производството. Те биха дали по-голяма свобода на компаниите и ще намалят зависимостта им от руския доставчик „Газпром“ и местния вносител „Булгаргаз“.
Възможността за разнообразяване на доставките ще нарасне още повече, след като Булгаргаз и румънската Transgaz се договориха българската компания да отвори и за други дружества неизползвания от нея резервиран капацитет по един от магистралните газопроводи в Румъния. По този начин България, поне на теория, би могла да получава и газ от Централна Европа по сега съществуващите газопроводи с Украйна.
Булгартрансгаз в продължение на близо пет години се съпротивляваше на възможността газ в България да се търгува виртуално, т.е. без да се осъществява физическа доставка, българските потребители на едро да могат да купуват газ от различни търговци, които разполагат с количества в Гърция чрез така наречените суапови сделки. Българската компания дори спечели дело в Европейския съд срещу Европейската комисия. Въпреки това натискът на Брюксел оказа влияние при второто правителство на Бойко Борисов.
При виртуалната търговия даден клиент в България купува газ от търговец в Гърция, но получава физически количества от транзитирания през страната ни руски газ. След това тези обеми се възстановяват в Гърция на държавната DEPA (която има договор с Газпром) от търговеца, осъществил виртуалния износ за България. Те може да са както от терминала за втечнен газ от Ревитуса, така и азерски от турската „Боташ“ или алжирски от Sonatrach. Идеята е в бъдеще такъв тип сделки да се осъществяват и с търговци в Румъния.
Интерес за виртуален внос на втечнен газ в България е изразяван и от дъщерната компания на френската Gaz de France - Engie, и американската Cheniere.
В определения първи тестов период до 30 юни в Булгартрансгаз са получени общо 6 заявления за транзит на количества, но 4 от компаниите (една, от които е гръцка) не са успели да финализират навреме необходимите документи. Срокът за подаване на заявления от търговците за виртуален пренос за месец август е 18 юли, обясниха за Капитал Daily от Министерството на енергетиката.
Завършените виртуални сделки са две и са за пренос на газ от Гърция към България. Сключени са от търговеца на природен газ Vitol, като едната е за 500 куб. метра, а другата за 583 куб. метра. Компанията, чието седалище е в Швейцария, е един от най-големите глобални търговци на петрол. Купувачът на газа е хасковският производител на метални конструкции „Химмаш“.
Йордан Христов обясни, че има договор от четири месеца с Vitol, като са правили и други сделки. Той обясни, че американският търговец си намира газ и от България. Не се коментираха цени, но Христов сподели, че те са близки до тези, които предлага Булгаргаз за индустриални клиенти. Според него компанията само е тествала системата за виртуална търговия. И ако има газ и е по-евтин, ще се осъществяват и други сделки.
На сайта си компанията съобщава, че за поддържането на непрекъснат производствен процес акционерното дружество разполага със собствени независими източници на природен газ, вода за индустриални нужди, както и собствена ел. подстанция.