Успелите

В Етрополе извършиха безплатни прегледи за гръбначни изкривявания на децата

Най-мащабното изследване в Софийска област за гръбначни изкривявания и плоскостъпие се преведе в град Етрополе. В него участие взеха 340 ученици от трети до седми клас, които преминаха през скрининг, организиран от „Клуба на миньора и минното дело при Елаците-Мед“.

Високоспециализирани специалисти от фирма „Спорт и здраве“ извършиха изследването на учениците от СУ „Христо Ясенов“ и ОУ „Христо Ботев“ в града. Част от екипа бе и ортопедът д-р Александър Герчев. Той е главен асистент в МУ – София, практикуващ медик в болницата по ортопедия в Горна баня, както и внук на проф. д-р Александър Герчев, чието име носи болницата в Етрополе.

Резултатите от извършения скрининг бяха представени на родителите и бяха дадени насоки за профилактика и лечение в случаите, в които това е необходимо.

„Идеята на профилактичните прегледи е да се проследят две от социално значимите заболявания в детската популация – изкривяването на гръбначния стълб и промяната във формата на ходилата при децата. Тези заболявания впоследствие могат да доведат до различни проблеми в развитието на опорно-двигателния апарат“,

обясни д-р Александър Герчев за БНТ.

„Целта на изследването е, колкото по-рано диагностицираме проблемите и вземем мерки, толкова и резултатите от лечението ще са доста по-добри“,
 

допълни д-р Герчев.

Според него първият преглед при специалист ортопед трябва да бъде направен, когато детето е на възраст 6 - 7 г., а следващият - през пубертета, когато има бързо израстване на височина.

Владимир Александров, член на Обществения съвет към СУ „Христо Ясенов“ и председател на Клуба на миньора, сподели своя мотив за организирането на скрининга: „Открихме сколиозата – изкривяването на гръбначния стълб, при големия ми син през миналата година, когато той беше на 16 г. Направихме снимка на белите дробове след преболедуван Covid-19. Оказа се, че изкривяването на гръбначния стълб е над 30%. Впоследствие се свързах с лекари и ги убедих да направим скринингово изследване на учениците в Етрополе.“

Проучване и връщане назад във времето показва, че последният скрининг, правен в България, е през 90-те години на миналия век.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара