В месеца на жената нека си спомним: Вдъхновяващата Одри Хепбърн и работата ѝ с УНИЦЕФ
Хуманитарното наследство, което Одри Хепбърн оставя. Един вечен пример за подражание.
В сферите на славата и блясъка Одри Хепбърн се откроява не само с вечната си елегантност и актьорско майсторство, но и с дълбоката си отдаденост на хуманитарни каузи. Прочута като една от най-великите актриси на Златния век на Холивуд, наследството на Хепбърн се простира далеч отвъд екрана. Нейната въздействаща работа като посланик на добра воля на УНИЦЕФ затвърждава статута ѝ на лъч на състрадание и алтруизъм.
Улавяне на същността на вдъхновението
Хепбърн не просто участва в благотворителни дейности, тя се ангажира с тях с цялото си сърце. Отделя време, енергия и ресурси, за да подкрепи каузите, в които вярва. Като една от най-известните и обичани актриси в света, има уникалната възможност да привлече внимание към проблеми, които се нуждаят от решения. Хепбърн използва своята популярност, за да повиши вниманието и да мотивира хората да действат в подкрепа на нуждаещите се деца. Известна със своето дълбоко съчувствие към страдащите, тя се стреми да осъзнае проблемите и нуждите на хората, с които работи, и да им предложи подкрепа и решение. Одри Хепбърн е не просто символ на елегантност и красота, но и вдъхновяващ пример за това как един човек може да промени света към по-добро. Нейното влияние продължава да се усеща и да вдъхновява хората да се ангажират с благотворителни дейности и да стремят към по-светло бъдеще за всички.
Мога да свидетелствам какво означава УНИЦЕФ за децата, защото бях сред онези, които получаваха храна и медицинска помощ след Втората световна война. Имам дългогодишна благодарност и доверие към това, което УНИЦЕФ прави.
Преходът на една звезда към хуманитаризма
Одри Хепбърн приема ролята на посланик на добра воля през 1988 г. Самата тя разкрива, че една от причините да реши да отдаде толкова голяма част от живота си точно на тази организация е помощта, която е получила от тях в детските си години. Родена в Белгия на 4 май 1929 година, Хепбърн преживява трудните времена на войната като младо момиче, когато семейството ѝ е принудено да напусне страната поради нарастващата заплаха от нацистката окупация. УНИЦЕФ е създадена след Втората световна война, за да помага на деца в криза. През зимата на 1944 г., се среща за първи път с тях.
Бях в Холандия по време на войната, по време на германската окупация.
Последната зима беше най-лошата от всички. Храната беше оскъдна и каквото имаше, отиваше за войските.
Всички местни училища бяха превърнати в центрове за помощ. Бях един от бенефициентите с другите деца. Цял живот съм познавала УНИЦЕФ.
Първото си пътуване с организацията актрисата прави в Етиопия, където сушата и конфликтите са довели до глад. Тя прекарва седмици, говорейки с медии по целия свят за работата на УНИЦЕФ – давайки по 15 интервюта на ден. Тя споделя:
Дойдох от Етиопия, чувствайки се въодушевена и оптимистична.
Отидох с толкова много хора, които ми казваха колко мъчително и ужасно би било да видя степента на страданието, смъртта и отчаянието.
Разбира се, видях деца в напреднало състояние на недохранване, въпреки че те не умират масово, както се е случвало преди. Но също така бях свидетел колко много се прави, за да се помогне и как само малко количество помощ може да помогне за лечението на болните, напояването на земята и засаждането на нови култури.
Разбрах, че проблемите на Етиопия не са неразрешими, ако светът им даде малко повече.
Следват пътувания за проект за полиомиелитна ваксина до Турция и програми за деца и жени в неравностойно положение в цяла Южна Америка. Тя посещава училища в Бангладеш, проекти за деца в бедност в Тайланд, проекти за хранене във Виетнам и лагери за разселени деца в Судан.
В допълнение към работата си на терен с УНИЦЕФ, Одри Хепбърн се посвещава неуморно на каузата на организацията, дори когато не посещава директно програми. Нейната всеотдайност не вижда граници, докато свидетелства пред Конгреса на САЩ, изнася доклади на УНИЦЕФ, домакин е на церемонии по награждаване, проектира карти за набиране на средства, участва в благотворителни концертни турнета и изнася множество речи и интервюта, застъпвайки се за мисията на УНИЦЕФ. Ангажиментът на Хепбърн се простира далеч отвъд светлините на прожекторите, демонстрирайки нейната непоколебима подкрепа и решителност да промени живота на децата по света.
През декември 1992 г. Хепбърн получава президентския медал на свободата на Съединените щати. През тази година, макар и болна от рак, тя продължава работата си за УНИЦЕФ, пътувайки до Сомалия, Кения, Обединеното кралство, Швейцария, Франция и Съединените щати.
Като една от най-известните актриси в света, използва своята популярност и влияние, за да привлече вниманието към важни социални и хуманитарни каузи. Тя е своеобразен мост между зрителите и проблемите, с които се сблъскват най-уязвимите общности. Тя не само говори за проблемите, тя действа.
Одри Хепбърн умира в дома си в Швейцария на 20 януари 1993 г.
Източници: UNICEF Australia