Успелите

В полза на медиците: Нова платформа и дарения към болниците в Ловеч и Габрово

С наложеното положение разбираме колко обединени можем да бъдем. Може би за някои хора постоянното повтаряне на това „колко по-силни можем да бъдем заедно” и „как ще се справим, когато всички се борим и помагаме както можем, дори и с малко” им е писнало, но за други това е движещата сила. Все още има личности, които доказват с всеки изминал ден, че добрите постъпки и позитивните мисли ще бъдат от полза на цялото общество.

Така едно младо момче, вдъхновено от желанието си да помага, стига до идеята да създаде онлайн платформа. Чрез нея избрани психолози, психиатри и терапевти ще провеждат консултации с лекари, особено с тези, които са на първа линия, борещи се с вируса. Приложението се нарича „За щастливи медици”.

Момчил Даскалов е главен координатор на проекта. Той е на 20 години и е студент по Международен бизнес в Хагския университет по приложни науки. Преди това е учил в СМГ и Първа английска гимназия. Младежът е амбициозен и това се доказва с участието му вече в 7 проекта, финансирани от Еразъм+, в различни точки от цяла Европа. Той искрено вярва в доброто, което съществува, и е готов да помага с каквото може в името на човечеството.

Целта на проекта „За щастливи медици” е опазването на менталното здраве на лекарите, които в момента се борят за животите на много хора. Те са изправени пред големи трудности както в професионален, така и в личен план. За Момчил медиците са тази част от обществото, която поема най-тежките удари в създалата се ситуация, и със сигурност иска да им помогне. Постоянният стрес, високият риск, дългите смени и неизвестността са част от факторите, които ще окажат натиск върху психичното здраве на медицинския персонал. Не бива да забравяме, че те са хора, а не машини, и всичко, което преживяват, остава запечатано в съзнанието им, затова трябва да сме съпричастни с тях.

Специалистите ще имат възможност да се свързват с терапевтите дистанционно. Намерението на организаторите на проекта е да се опитат да покрият всички здравни заведения в страната, независимо от локацията им.

Момчил споделя, че в проекта са се включили над 10 души с огромно желание да помогнат, като всеки един от тях притежава различни качества и допринася по един или друг начин за инициативата. Към този момент екипът разполага с всичко нужно и ако в бъдеще се появят допълнителни нужди, те най-вероятно ще са от финансов тип.

Реализирането и изработването на платформата ще се осъществяват единствено с доброволчески труд и благодарение на дарителски сметки.

Платформата ще обслужва всеки един медик независимо дали се бори с вируса, или не. Момчил Даскалов споделя:

Всеки един медик, който смята, че има нужда от подобна подкрепа, ще има възможността да се възползва от нея.

За него и за екипа е важно проектът да стане устойчив и да продължи да функционира дори след като отмине кризата. Те ще направят всичко възможно, за да достигне до повече медици, които имат нужда от това.

В този материал вървим от частното към общото. От страстта на едно младо момче да помага до това, че е запалил огъня в още души, с които са сформирали екипа си. Ще достигнем и до обществото, което доказва съществуващата добрина дарявайки.

Още две болници в страната ни са получили средства, с които могат да осигурят медицинско оборудване. Това са МБАЛ - Ловеч и МБАЛ - Габрово.

267 300 лв. са дарени на МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов” АД - Ловеч в последните дни. Тези средства идват от цялата Ловешка област - 21 фирми от Ловеч, 3 фирми от Троян, 2 фирми от Летница, 1 фирма от Тетевен и 3 физически лица. От болницата съобщават, че голяма част от дарителите са помолили да останат анонимни.

Със събраната сума са договорени, авансирани или заплатени медицински консумативи и оборудване, чието право на ползване безвъзмездно, безусловно и безсрочно е отстъпено на болницата в Ловеч.

Сред даренията са още:

Респиратори - 2 стационарни и 1 транспортен, както и 1 бр. пациентски монитор;

Ултразвуков ехограф - 1 бр.;

Защитни гащеризони - 30 бр. и 3000 медицински маски за болничния персонал;

Реанимационни легла - 4 бр.;

Компютри - 2 бр. и един монитор;

Пациентски монитори - 6 бр.;

Хладилник за съхранение на кръвни продукти и плазма - 1 бр.;

Видеоларингоскоп - 1 бр. и консумативи за него;

Договорени са общо 27 бр. консумативи за ларингоскопи Mac Blade от четири вида.

Кметът на Община Ловеч, Корнелия Маринова, каза:

Даренията са изключително нaврeмeннa пoмoщ, особено като знаем, че тaзи инициaтивa води след себе си и ощe дaритeли. Това е пример за цялото общество, защото показва как в трудни моменти можем да се обединим и да сме солидарни с нуждаещите се.

От Ловеч се пренасяме в Габрово, където даренията за МБАЛ „Д-р Тота Венкова” достигат над 60 000 лв. Със средства, дарени от Община Габрово, в размер на 30 000 лв., е закупен нов респиратор за интензивния сектор и вече е наличен в болницата.

По решение на ръководството на лечебното заведение то разпространи списък само с фамилните имена на дарителите и без размера на дарените средства, защото всеки жест е важен, независимо от направеното дарение.

Болницата също така е получила и дарения под формата на консумативи и медицинско оборудване. То включва:

2 бр, пациентни монитора висок клас и пет перфузора за интравенозни вливания;

7 бр. електрически реанимационни легла;

Еднократни съдове и прибори за хранене;

72 бр. защитни шлемове;

Маски и защитни многократни гащеризони и операционни престилки;

Мобилен аспиратор и ларингоскоп;

Многократни маски, гориво за служебни автомобили, еднократни предпазни средства и хранителни пакети за персонал под карантина.

От болницата е направен отчет за изразходването на направените дарения. Ръководството на МБАЛ „Д-р Тота Венкова” благодари на всички дарителите и обещава всяка стотинка от даренията да бъде използвана за тяхната цел.

Та дори и да се намираме в трудна ситуация, всеки ден се доказва, че наистина борейки се заедно, ние можем да бъдем по-силни и да помогнем и с толкова, колкото можем. Всички дарения, които са направени днес, и всяко едно, което послужи за закупуване на оборудване в отделните болници, ще е от полза и занапред, и няма да е било моментно. Инициативата „За щастливи медици” може и да е започната от едно 20-годишно момче, но ще достигне до медици от всякаква възраст и ще им вдъхне кураж. Затова си струва да продължаваме да бъдем добри и да си помагаме.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара