В село Паламарца се проведе събор на хумора в българския фолклор
В село Паламарца, за пета поредна година, се проведе събор на хумора в българския фолклор. Събитието се организира от местното читалище, съвместно с община Попово и ИМ-Попово.
От читалище "Искра" обявиха, че в конкурсната програма на проявата е било предвидено да участват над 600 участници на възраст от 10 до 88 год. Сред тях са били певци, разказвачи, танцьори. Това заяви Юлиана Петрова, секретар на читалището, пред БНР. Участниците в събора в Паламарца са от цялата страна.
Юлиана Петрова допълни още, че тя и нейните колеги, се стремят на сцената участниците с песен, танц или разказ да предадат красотата на българския фолклор. Но най-важен е акцентът върху хумора, който е помогнал на българина да се съхрани през вековете.
Мотото на събитието тази година беше "Който се смее, не старее". Идеята за събора възниква през 2009 г., по повод годишнина от смъртта на капанския Чудомир Стоян Славов. Славов е бил учител в Паламарца и е известен с това, че е събирал весели истории от бита и живота на капанците, които после е разказвал. Затова се взима решение да се обединят всички, обичащи фолклора, имащи желание да разказват хумористични случки, анекдоти.
През 2018 г. съборът акцентира върху изпълненията на подрастващите и младите. Читалище "Искра", което домакинства проявата, е основано преди повече от век.
Село Паламарца се намира на 7 км. от град Попово. Надморската му височина е 200-300 м. Селището е разположено в подножието на Поповските височини. За първи път селото се споменава в османските регистри от втората половина на XV век. Според местни предания, жители на засегнато от чума село, основали Паламарца, местейки се именно в неговите предели.
Освен в Паламарца, хумористични събори в България се провеждат още в село Тополи, Варненско и град Килифарево, Великотърновско.
Снимка: БТА