В топлата прегръдка на родопското одеяло
Ще започна с това, че е правилно да се пише одеяло, а не одеало. Дори в момента вторият вариант ми е подчертан с червено - компютърът знае, че се пише с Я, но много хора, включително десетки, които продават родопски (и други) одеяла, не го знаят.
Често преди или след като си легна, през главата ми минават разни мисли, които бързо се превръщат в идеи за текст. Така снощи, докато се завивах с родопското си одеяло, се замислих, че не знам много за произхода и историята му.
Днес, разбира се, веднага се разрових в интернет и познай - пак не научих кой знае какво. Родопско одеяло мога да си купя отвсякъде, но откъде започва всичко (отвъд очевидното - от Родопите) - не знам. Ако ти знаеш повече, ще се радвам да споделиш с мен.
Типичното родопско одеяло е дебело, тежко и изтъкано от чиста вълна. Шарката е на големи квадрати и ленти. Изработва се от неоцветена черна и бяла вълна или боядисана в червено, зелено, оранжево и жълто. Изключително здраво и топло. Това е най-обща информация за нещо, което със сигурност си виждал стотици пъти. Но родопското одеяло е много повече от вълнена завивка.
Ако се върнем по-назад във времето, ще видим, че родопското одеяло винаги е било там. Като част от домовете на хората. Чеизът на булките. Предавано от поколение на поколение. Родопското одеяло е символ, то е закодирано в родовата ни памет.
Родопското одеяло е уникално. В него се крие мъдростта на тъкачите, спомените за едни отминали времена. Погледна ли назад към детството си, неизменно там ме чакат баба, дядо и едно родопско одеяло. За мен то има само два варианта на шарки - или е кафяво и бежово (с такова се завивам в момента), или червено и зелено. И всеки път, когато се сгуша под родопското одеяло, за да почета книга или за да заспя, годините започват да текат на обратно. Родопското одеяло е машина на времето, такава, която не всеки има на разположение. Но ние, българите, сме специални. Може би често не го осъзнаваме, но е така.
Може би, погълнат от "новото време", си забутал старите родопски одеяла в някой скрин на село. Или пък въобще си се разделил с тях. Все пак те боцкат, не са като новите изкуствени или преработени материи, които галят кожата като с перце. Но родопското одеяло е топлило прародителите ти и ако му позволиш, ще топли и теб. А защо не и децата и внуците ти. Всеки от нас има по едно (или няколко) родопско одеяло, което е готово да разкаже своята история. История за любов, студени крака в зимните нощи, угасващ огън в печката.
И за да не помислиш, че още живея през 1956 г. (примерно), ето и някои ползи за теб и природата от вълната (а както споменах по-горе, родопските одеяла се правят от чиста вълна).
- Чистата вълна е най-старата тъкан, използвана от човечеството.
- Вълната позволява на кожата да диша.
- Вълната не е електростатично заредена и поради тази причина почти не привлича мръсотии и неприятна миризма.
- Вълната е хипоалергенна.
- Вълната е трудно запалима.
- Акарите нe обичат натуралната вълна (те са алергени и са основният причинител на астматични заболявания и пристъпи).
- Вълната е екологична и биоразградима.
- Вълнените продукти имат дълъг живот - могат да се употребяват 15 - 20 и повече години.
Надявам се, че те убедих, че родопското одеяло е нещо вълшебно. Не го оставяй да бъде изядено от молци, съхрани го и предай нататък.