Успелите

Важна крачка напред при езиковата диагностика на ученици с различен майчин език от българския

Добри новини за ученици, чийто майчин език не е българският, „долетяха“ тази седмица от „Заедно в час“. В тон с мисията на фондацията (осигуряване на равен достъп до качествено образование на всички деца и намаляване на образователното неравенство) от неправителствената организация съобщиха за създаването на първата специализирана езикова диагностика за деца с различен майчин език в България. Целта на диагностичния инструмент е „да даде възможност за задълбочено изследване на нуждите на учениците, свързани с усвояването на езика, вече развитите способности и полетата за подкрепа“.

Самият диагностичен инструмент е първата ключова част от по-голям проект за разработка на учебни материали за допълнителна езикова подкрепа на деца с майчин език, различен от българския, или многоезични деца. Диагностиката е завършена от експертите на „Заедно в час“ и сдружение „EducArt” – двете организации, които развиват целия проект от началото на 2020 г.

На дневен ред е апробиране на въпросния диагностичен инструмент в класните стаи, а междувременно се започва и работа по разработването на специализирани материали за учениците във втори клас, като е планирано постепенното създаване на материали и за следващите училищни класове.

Материалите, създадени от експертите на двете организации, целят да подкрепят работата на учителите, които работят с ученици в началните степени на българската образователна система. Именно тези ученици, чийто майчин език не е български и са в началните етапи на своето образование, срещат най-големи трудности при усвояване на учебния материал.

По данни на Форум „Образование: За бъдеще“ от 2018 г., 20% от децата, които започват училище в България, говорят на различен майчин език от българския. В тази група влизат предимно деца от ромски произход, но също и такива от други малцинства, като бежански групи, мигранти и т.н. Недоброто владеене на българския език се явява главна пречка за напредване и усвояване на учебния материал, което пък от своя страна води до риск от отпадане от образователната система, а децата често се чувстват недоразбрани и провалили се. Поради липсата на конкретна методика за преподаване на български като втори чужд език самите учители се срещат с трудности как да преподадат материала, за да бъде правилно усвоен и разбран от въпросните групи ученици при тяхната подготовка.

Новосъздаденият диагностичен инструмент има за цел да помогне както на самите ученици, така и на техните учители в този труден процес. Инструментът провокира учениците към активност и обратна връзка през призмата на приятно преживяване, а не просто чрез оценяване. За това роля играят и специално създадените от художничката Елица Попова илюстрации, чрез които се търси вербална реакция от децата. Отзивите, получени от учителите, които изпробват инструмента тестово, досега са позитивни.

“Провеждането на езикова диагностика е изключително важно по две причини: От една страна, за разработването на учебните материали, тъй като по този начин ще се съберат данни за конкретните трудности в усвояването на езика и съответно децата ще бъдат подкрепени целенасочено. От друга страна, за учителите, които ще работят със създадените учебни материали, тъй като ще могат да определят езиковото ниво на децата, да проследяват техния напредък и да откликват на техните индивидуални нужди”, споделя пред „Заедно в час“ специалистът по многоезичие и дидактика на езиково обучение Анастасия Новикова от сдружение EducArt. 

Създадените материали за езикова подкрепа ще бъдат полезни също така и за деца, които общуват ограничено на български език в своята семейна среда, например деца в чужбина, които срещат затруднения с българския език, въпреки че той е техен майчин език.

Цялото финансиране на проекта се осъществява чрез публична кампания за индивидуални дарения, активна и към момента.

Източник: Заедно в час

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара