Успелите

Ваксина срещу рак на гърдата премина първи тестове върху хора след повече от 20 години разработка

Екип от учени в Медицинския факултет на Вашингтонския университет работи върху ваксина срещу рак на гърдата през последните 20 години. В наскоро публикуваното си проучване те най-накрая разкриват резултатите от първата фаза на изпитванията на ваксината срещу рак на гърдата върху хора.

Доклад на СЗО сочи, че понастоящем над седем милиона жени страдат от рак на гърдата, което го прави един от най-смъртоносните видове рак в света. Според Националната фондация за борба с рака на гърдата само през 2022 г. в САЩ 43 550 жени и 530 мъже (да, мъжете също могат да имат рак на гърдата, но това е рядкост) могат да умрат от рак на гърдата. Изследователската работа на UWSM обаче подсказва, че скоро може да успеем да контролираме заболяването.

По време на първата фаза на изпитванията експерименталната ваксина срещу рак на гърдата се оказа безопасна и много ефективна за предотвратяване на растежа на туморните клетки на човешкия епидермален рецептор за растеж 2 (HER2).

Много предишни проучвания потвърждават, че високите нива на протеина HER2 в организма са отговорни за причиняването на най-сложния, агресивен и бързо разпространяващ се вид рак на гърдата при жените. Всъщност на свръхпроизводството на протеина HER2 се дължат 30% от всички случаи на рак на гърдата. Ето защо новата ваксина може да се окаже революционно откритие в областта на съвременната медицина.

Между 2001 и 2010 г.учените провеждат първа фаза на тестове на своята ваксина върху хора с 66 пациентки, страдащи от рецидивиращ рак HER2 в напреднал стадий. По време на тестовете са направени три отделни групи. На всеки член на първата група са били приложени само 10 микрограма от ваксината. Докато за втората и третата група дозата на глава е съответно 100 mcg и 500 mcg. За да подпомогнат и засилят действието на ваксината, изследователите я инжектират с разтворим гликопротеин, наречен фактор, стимулиращ колониите на гранулоцитите и макрофагите. След това участниците са наблюдавани в продължение на повече от десет години, за да се провери ефективността на ваксината.

По принцип половината от пациентите с HER2-позитивен рак на гърдата не преживяват дори пет години след поставянето на диагнозата. Изненадващо, 80% от участниците, които са получили ваксината срещу рак на гърдата, са останали живи през 10-годишния период на оценка. Участниците, които са били инжектирани с дозата от 100 mcg, са развили силен цитотоксичен имунен отговор в организма си.

Освен това никой от участниците не е имал тежки странични ефекти.

Резултатите показаха, че ваксината е много безопасна. Всъщност най-честите странични ефекти, които наблюдавахме при около половината от пациентите, бяха много сходни с тези, които се наблюдават при ваксините COVID: зачервяване и подуване на мястото на инжектиране и може би малко треска, втрисане и грипоподобни симптоми, казва Мери Нора Дизис, първи автор и професор по медицина в UWSM.
 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара