Ваксината срещу HPV намалява случаите на рак на маточната шийка до 90%
Ваксината срещу човешки папиломен вирус (HPV) намалява риска от развитие на рак на маточната шийка сред жените с близо 90 процента. Това установи проучване, финансирано от Cancer Research UK, предаде BBC. Изследването е наблюдателно, базирано на регистъра и е публикувано на 3 ноември в медицинското списание The Lancet. В него се изтъква, че програмата за имунизация срещу HPV е елиминирала до голяма степен рака на маточната шийка при жени, родени от 1 септември 1995 г. Според публикацията това е първото подобно проучване, базирано на реални данни.
Според статистиката на Световната здравна организация (СЗО) ракът на маточната шийка е отговорен за смъртта на повече от 300 000 жени всяка година. Той е и четвъртият най-често срещан рак при жените в света. Именно поради сериозността на заболяването и неговото влияние върху женското здраве и живот, в следващите редове ще ви разкажем най-важните акценти по темата, които трябва да знаете.
Що е то човешки папиломен вирус (HPV)?
Състоянието представлява вирусна инфекция, която се предава чрез сексуален контакт. Използването на презерватив намалява риска, но не го елиминира напълно. До голяма степен HPV е безпроблемен, тъй като се изчиства без никаква намеса в рамките на няколко месеца след заразяването. Но това, което трябва да знаем, е, че някои типове на вируса могат да останат в човешкото тяло и да спомогнат развитието на рак на маточната шийка.
Медицината е открила над 100 вида HPV, а ракът на маточната шийка е най-често срещаният вид рак, свързан с вируса. Много видове папилома вируси засягат устната кухина, гърлото или гениталната област, а разпространението им е изключително лесно чрез:
- всеки контакт кожа до кожа в областта на гениталиите;
- вагинален, анален или орален секс;
- споделяне на секс играчки;
HPV инфекцията най-често е преходна, протича безсимптомно и не причинява клинични проблеми. В повечето от случаите организмът се справя с инфекцията от 1 до 2 години, но въпреки оздравяването липсва изграждането на траен имунитет и жената не е предпазена от повторно заразяване.
При около 20% от случаите обаче заболяването не завършва със спонтанно излекуване, а напротив – напредва стъпаловидно и бавно от ниско- до високостепенна цервикална лезия към рак на маточната шийка. При нелекувани жени периодът от инфектирането до развитието на рак на маточната шийка трае обикновено между 10 и 20 години.
Какво ново ни казва проучването?
Ракът на маточната шийка, който може да бъде причинен от HPV, е един от малкото ракови заболявания, които могат да бъдат предотвратени с ваксина. Това е и причината през 2008 г. училищата във Великобритания да въведат програмата за ваксинация срещу вируса, предлагана при момичета на възраст 12-13 години. Резултатът от тази кампания са над 80% ваксинирани дами до момента
За да стартира проучването си, британската благотворителна организация за изследване на рака, Cancer Research UK, използва информация от Millennium Cohort Study – изследователско проучване в Обединеното кралство, което съдържа подробни данни за здравните, социалните, икономическите и образователните обстоятелства на децата, родени през 2000-2002 г. За изследванието са интервюирани родителите на 6000 момичета на 14-годишна възраст с въпроса дали дъщерите им са имали ваксина срещу HPV - и ако не - причините, поради които не са.
Резултатите показват, че дамите без ваксина срещу HPV са по-склонни да живеят в най-неблагоприятните райони на Обединеното кралство, да бъдат обучавани вкъщи, временно или постоянно изключени от училище. Причина за неприлагане на ваксината при 50 на сто от участниците е нежелание или страх от процедурата. Други споделят, че имунизацията не е била предлагана на дъщеря им в училище или е отсъствала от учебното заведение в деня на ваксинация.
Борбата с рака
Повече от 100 страни започнаха да използват ваксината като част от плановете на Световната здравна организация да се доближат до елиминирането на рака на маточната шийка. Училищната програма за ваксинация срещу HPV в Обединеното кралство например е много успешна в намаляването на броя на младите жени, които са заразени с вируса. Според данните на програмата за ваксинация във Великобритания броят на случаите на рак на маточната шийка е намалял с рекордните близо 90%, имунизацията е предотвратила около 450 ракови заболявания и 17 200 предракови заболявания.
HPV ваксината може само да предотврати инфекция, но не може да освободи тялото от вируса, след като е бил уловен. Вирусите са толкова широкоразпространени, че имунизацията трябва да бъде насочена към децата, преди те да станат сексуално активни. Предлаганата в момента ваксина срещу HPV предпазва от два щама HPV, които причиняват рак, и два щама, които причиняват генитални брадавици. Тази година ще бъде въведена по-нова ваксина, която ще осигури на младите хора защита срещу още пет щама на HPV, причиняващи рак.
Въпреки страхотната новина проучването показва, че все още има пропуски в програмата за ваксинация, които трябва да бъдат преодолени, за да се гарантира, че възможно най-много млади жени са защитени срещу HPV и рак на маточната шийка и че всички имат еднаква полза. Според проучването предлагането на ваксината чрез общопрактикуващи лекари може да помогне за увеличаване на процента на ваксинирани момичета. По този начин ще бъдат защитени и момичетата, които са пропуснали училищната имунизацията по някаква причина, семействата ще могат да обсъдят ваксината с личния си лекар, да зададат въпросите си и притесненията, които имат, и дори да се чувстват по-спокойни за нейното прилагане от познато медицинско лице, на което имат доверие.
От 2019 г. момчетата също са включени в програмата на Обединеното кралство за ваксинация срещу HPV. Това е така, защото и те могат да предадат HPV инфекции и също могат да развият рак от HPV. За съжаление, пандемията оказва голямо влияние върху програмата за ваксинация срещу HPV и сега са нужни съгласувани усилия между училищата и общопрактикуващите лекари, за да се гарантира, че всички млади хора са защитени срещу HPV.