Успелите

Валентина Стоева: Търсим решения за отглеждане на четящи деца!

Валентина Стоева и Лора Филипова са участници в Акселератора на ПРОМЯНАТА 2018 заедно с още 11 стартиращи социални предприемачи, които са намерили решение на проблеми на децата и младежите в България. Акселераторът е двумесечна интензивна обучителна програма, базирана на специализирани безплатни обучения и индивидуални консултации, които помагат на социалните предприемачи да подобрят своите решения и своя бизнес план. Той е част от процеса на селекция в конкурса ПРОМЯНАТА - най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп, която се осъществява в партньорство с фондация "Reach for change Bulgaria".

Валентина Стоева е майка на две прекрасни деца – дъщеря на 16 г. и син на 4 г. Завършила е НГДЕК „Св. Константин-Кирил Философ“, после „Политология“ и „Дипломация и международни отношения“. Професионалният й път е отвежда  до координирането на различни проекти в сферата на бизнеса, финансите и строителството – все области, отдалечени от книгите.

От близо десет години се занимава с насърчаване на детското четене – отговорна задача, която предполага да си напълно честен с аудиторията си; да се стремиш да се променяш, за да оправдаеш високите детски очаквания, и да го правиш с ясното съзнание, че предизвикателствата са твърде много, но всичко си струва усилията.

Защо решихте да насочите стремежите си към работа с детското въображение?

Никога не съм предполагала, че ще обединя книгите и игрите с деца - две от нещата, които харесвам, - в обща задача. И двете ми баби бяха учителки и от тях взех любовта към словото, но и умението да чета от ранна възраст.

Когато станах майка, нямах представа колко е важно четенето за развитието на детето, но и никога не съм мислила, че е възможно да съществува дом без библиотека.

С постъпването на дъщеря ми в училище, с изненада установих, че има и деца, които не проявяват интерес към писаното слово. Междувременно бях спечелила конкурса „Аз чета с мама“, организиран от  www.Azcheta.com. Именно този конкурс ме подтикна да се включа в техния екип, да споделям мнението си за прочетените книги.

Натрупаният опит ми даде смелост да организирам литературни клубове с класа на дъщеря ми, а после – да предложа и идеи от тези срещи на други заинтересовани учители. 

Стимулът да търся решения за свързване на децата с книгите, винаги се е коренил в желанието моето дете да расте в среда, в която всички имат равни шансове и възможности. Звучи твърде идеалистично, но никога не съм спирала да вярвам, че всяко дете има право на лично отношение, на разбиране и на отговор на неговите въпроси, който често се крие именно в книгите.

Разкажете ни за мисията "Детски книги" и кой стои зад нея?

Литературните клубове, които провеждах първоначално, се разраснаха – обхванаха други класове, излязоха извън пределите на училището, в което се провеждаха.

Оказа се, че децата искат да четат, но изучаваните произведения често бяха скучни и неразбираеми за тях. Така се роди и идеята за Национална кампания „Читателска щафета“ – инициатива, в която децата трябва да изберат за прочит 3 книги от предложен от екипа списък, да ги прочетат за три месеца и да изпратят хартиен формуляр по пощата.

Първите 500 деца получиха колекционерски значки, а след пет проведени издания, можем да се похвалим с близо 5000 участници и над 15 000 реално прочетени книги.

През 2012 г. се появи и сайт www.detskiknigi.com, чиято първоначална идея бе да прави преглед на излизащите на пазара съвременни детски и тийнейджърски четива, за да е в помощ на деца и възрастни, които не знаят какво да очакват от даденото заглавие. В началото сама четях и пишех материалите, но след стаж в www.Azcheta.com, в екипа изведнъж се озова Лора Филипова. Това бе най-хубавото стечение на обстоятелствата, което и до днес дава страхотни резултати – няма по-важно нещо от намирането на съмишленици, когато говорим за социално значими каузи.

Днес имаме зад гърба си доста години работа „на терен“ и срещи с деца, учители, библиотекари, родители.

Следим международните изследвания за грамотността и проблемите, които липсата й причинява. Търсим решения на съществуващите в България предизвикателства. Опитваме се да работим и за признаване на работата на българските писатели, художници, преводачи.

Полагаме огромни усилия да подкрепяме едни от най-верните ни партньори – библиотеките. Но основната ни мисия е да търсим решения за отглеждане на четящи деца – единственото условие, което може да им даде равен шанс за добро образование и успешна житейска реализация.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Надежда Коцева

Здравейте! Завършила съм анимационна режисура, така се случи, че не се занимавам с анимационни герои :), но пък запазих влечението си към анимирането. Анима от латински означава "душа", "одухотворявам" и на мен много ми харесва да придавам одухотвореност на това което правя, в случая писането и търсенето на доброто във всеки и навсякъде, и обрисуването му в думи:)

Оставете коментар

0 коментара