Успелите

Ваня Тодорова: Конете са много специални животни - присъствието им успокоява и балансира човека

Ваня Тодорова е магистър по специална педагогика с квалификация по ерготерапия. От 5 години работи с деца със специални потребности чрез терапия с коне в конна база „Ахил“ в близост до София. Има международни специализации за този вид терапия, както и за прилагане на ритмични движения за интеграция на първичните рефлекси. Повече за всичко това ще ни разкаже в следното интервю.

Дълги години си преводач, как реши да оставиш това и да създадеш конна база „Ахил“?

Идва момент в живота на всеки човек, когато той усеща, че има нужда от промяна. При мен промяната настъпи, когато съдбата ме срещна с конете. Осъзнавах колко драстичен завой е това в цялостната ми кариера. В началото смятах, че ще мога да съвместявам двете работи, но не се получи, защото заниманията с конете искат много време и отдаденост.

Конната база бе създадена преди 9 години с цел да предлага на клиенти обучение по езда и разходки, но с времето осъзнах, че, с ресурсите, които имам, бих била много по-полезна на децата и възрастните със специални потребности като въведа и метода на конната терапия, метод, който е световноизвестен и много резултатен, но в България се предлага на много малко места.

Конната терапия не е езда, а целенасочена дейност, която цели подобряването на физическото, емоционалното и психическото състояния на деца и възрастни с различни увреждания и нарушения под ръководството на квалифицирани специалисти. 

Как конете помагат на децата и въобще на хората?

Конете са много специални животни и самото им присъствието успокоява и балансира човека.

При конната терапия се използва движението на коня, когато конят ходи, и емоционалната връзка с него. Според мен, емоционалната връзка е водеща, защото тя провокира децата да се отворят, да общуват, да изпълняват инструкции, което ни води до резултатите. За мен е важно децата да работят чрез преживяване и всичко, което правим да бъде под формата на игра.

Защо реши да се отдадеш на това да помагаш на деца с увреждания? За какви заболявания е подходяща терапията с коне?

Аз не съм родител на дете с увреждане и, в миналото, не съм имала контакти с такива деца. Решението ми дойде, след като, преди години, гледах клипове на един ирландски терапевт, който работеше с коне и с деца от аутистичния спектър.

Казах си „Това е, което искам да правя, така мога да бъда полезна“. Изминах дълъг път на много обучения и квалификации, но не съжалявам и за миг.

Първите шест деца, с които започнах да работя, бяха именно с разстройство от аутистичния спектър. В момента работя с деца с интелектуална недостатъчност, сензорни и говорни и поведенчески нарушения, двигателни увреждания, различни генетични синдроми.

Как се стигна до създаването на фондация „Можем заедно“ и на инициативата „Да се запознаем“?

Фондация „Можем заедно“ е основана през 2018 г. с цел, като НПО, да подкрепя каузи, свързани с повишаването на качеството на живот на децата със специални потребности и техните семейства. По отношение на конната терапия, Фондацията набира средства, за да осигурява 60% от таксата за терапевтичната сесия и да облекчава родителите.

През 2020 г. бе създадена и инициативата „Да се запознаем“, съвместно с проекта „Различните“ деца на България“. Издадохме фотокнигата „Да се запознаем с „различните“ деца на България“, чиито тираж вече е 7000 броя. Книгата се разпространява безплатно в цялата страна.

Провеждаме много мероприятия за деца без и със специални потребности, посещаваме училища и говорим с учениците за различните, за приятелството, добротата и приемането, за това, че всеки има място в обществото и нуждата да бъде обичан.

Разкажи ни няколко добри примера за деца, на които е помогнала конната терапия в конна база „Ахил“.

Примерите са много. Работя с повече от 50 деца с различни увреждания и нарушения. Подходът и планът за работа при всяко дете е индивидуален в зависимост от неговите силни страни и дефицити.

Чуваме първи срички и думички, при невербални деца, виждаме как гърбът се изправя и укрепва, как пръстите на ръцете се отпускат, за да погалят кончето и усетят топлината му, как искат да общуват, как стават по-уверени и самостоятелни в движенията си. Това се постига с редовни занятия и упорита работа, но резултатите не закъсняват.

Най-емоционалната част е блясъкът в очите им, когато видят любимия кон.

Сега пред какво предизвикателство е изправена конната база?

В момента, собствениците на имота, на който е разположена конната база под наем, искат категорично да го продават. Предложението, което са ни отправили, е 313 000 лв. След разговора с банки за кредитиране, разбрах, че трябва да осигурим самоучастие от около 70 000 лв. (20%). И двете суми са непосилни за нас.

С подкрепата на приятели и съмишленици стартирахме кампанията „Да спасим конна база „Ахил“, която вече има широко обществено и медийно отражение. Надявам се тя да достига до все повече хора и бизнеси, които да подадат ръка в този наистина труден момент.

Колко средства събрахте до този момент? Нашите читатели как могат да помогнат?

До момента, събраните средства възлизат на 25 650 лв. от повече от 80 дарители. Тази подкрепа ми показа, че не съм сама и, че дейността, която провеждам, е наистина важна за много хора.

Може да ни подкрепите с:

SMS - DMS BAZA на кратък номер 17 777 за всички мобилни оператори,

Платформата Каузи.Бг,

Paypal: foundationtwc@gmail.com

или банковата сметка на фондация "Можем заедно",

IBAN: BG15FINV91501217270025

На 1 и 2 април организираме благотворителен базар в подкрепа на конната база. Базарът ще се проведе в парка пред НДК. Десетки творци от цялата страна ни изпратиха ръчно изработени произведения, свързани с Цветница, Великден и не само. Надяваме се много хора да ни посетят, да изберат нещо за себе и така да подпомогнат каузата.

Защо е важно да запазим конна база „Ахил“?

Конната база е изградена с много усилия и любов, за да се превърне в мястото, което е в момента – място, което е разработено, уютно, популярно и леснодостъпно.

Конната база е едно от много малкото места в България, където се провежда конна терапия от специалисти. Тя е и място, където се провеждат много мероприятия за деца без и със специални потребности и техните семейства, за да може да се случи онова общуване и приемане, което е ключово за интеграцията на по-различните в обществото.

Конят ли е най-добрият приятел на човека?

Конят е уникално животно във всяко едно отношение. Стара арабска мъдрост казва:

Конят е твое огледало.

Истината е, че общуването с тези животни ни прави по-смирени, по-приемащи, по-търпеливи, по-отговорни и по-концентрирани.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Нефтелимов

Петър Нефтелимов е от първите автори в Uspelite.bg и до ден днешен е неразделна част от нашия екип с над 250 публикувани статии. Автор на книгата ,,Успехът в българския ген" за 49 успели българи в страната и чужбина. Има бакалавър по биотехнологии, магистър по биобизнес и биопредприемачество и втора магистратура по бизнес администрация. Съосновател е на биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘, който се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух. Освен това Петър е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com и на агенцията Zero Start, която се занимава с менторство и дигитален маркетинг. Той е част от двете най-престижни класации в България, а именно ,,30 под 30‘‘ на Forbes и ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио.

Оставете коментар

0 коментара