Успелите

Васил Керемидчиев: Успехът е път, а не цел

Васил работи в ChaosGroup от 9 години. Споделя, че програмирането е негова страст, хоби и професия. Най-дългият му опит е със C++, но от 8 години има силни интереси във функционалното програмиране и в частност Haskell. 

Занимаваш се с програмиране от първи клас. Какво те привлече към него?

В интерес на истината баща ми по това време се разбра с един негов млад приятел на разменни начала да ме обучи. Той използваше работилницата на баща ми за електроника, а в замяна на това се занимаваше целенасочено да ме запали по компютрите. След това, в първи клас, баща ми купи с последните си пари един Правец 8Д, който включихме към телевизора вместо монитор... и започнах с набирането на стихотворения на Христо Ботев на него. Лека-полека започнах с малки програмки на Basic и така не съм спирал до ден днешен.

На мнение си, че трябва да има по-добра връзка между образованието и бизнеса. Каква е представата ти за тази належаща промяна на практика?

Трябва да се подобри взаимното търсене между университетите и фирмите. Много рядко се случва университетите да инициират срещи с различни фирми от бранша за техните нужди от знания. Като че ли е под достойнството им или просто са прекалено бюрократични и мудни. Забелязвам, че малки софтуерни школи доста по-гъвкаво се свързват, срещат се с фирми и обсъждат нуждите от области на знания. След което бързо ги прилагат в техните програми и създават свежи кадри с правилните умения и знания. И тези хора веднага си намират работа по специалността. Това се казва ефективност. Това трябва да се случи и в университетите, дори и с двойно по-ниска ефективност да е, ще е далеч по-добре от сегашното състояние.

През уикенда беше част от лекторския състав на HackConf 2016. Разкажи ни повече за своето участие. 

Беше вълнуващо! Досега не съм говорил пред такава голяма аудитория. Радвам се, че много хора проявиха интерес и след това имахме възможност да си побъбрим във фоайето. Говорих за писането на по-качествен софтуер и за човешката психология, която влияе върху това. Интересна за мен тема, тъй като младите хора най-често се съсредоточават върху това да напишат най-бързата програма, независимо колко добре работи. Колко е качествен софтуерът се измерва трудно, в сравнение с това колко е бърз той.  Качеството е нещо, което се поддържа трудно и нуждата за това обикновено възниква при проекти, свързани с реални продукти. 

Какво се стремиш да дадеш на публиката по време на своите лекции и зарежда ли те участието в подобен тип събития като говорител?

Опитвам се да предам знанията си по възможно най-достъпен начин. Мотивирам се, когато и публиката е ангажирана в лекцията. Обикновено съм притеснен в началото на всяка лекция, но малко след това се отпускам и набирам инерция. Най-голямо удовлетворение имам, когато след края на участието си разбера, че съм успял да предам на повече хора нещо интересно, полезно и ново. 

Кой е най-интересният проект, над който си работил?

V-Ray RT - интерактивен CPU рейтрейсър, част от V-Ray. Това е първият ми голям проект в Chaos Group, който се раждаше, когато започнах работа там.

Много млади българи са се насочили по пътя на програмирането. Няколко съвета към тях?

Първо - най-добрите програмисти, които познавам се занимават с програмиране извън училище и в свободното си време също. Училището и университета не са достатъчни сами по себе си. Те са фундамент - всичко останало е в нашите ръце. Това е истината. Програмирането е страст, интерес, хоби, професия, мислене и философия. Някои се срамуват от това, вместо да се гордеят.

Второ - никога не е късно! Един от най-добрите програмисти, които познавам е започнал на 27.

Трето - вижте първото...

Каква е твоята лична дефиниция за успеха?

Успехът е нещо много относително, дори и за една и съща личност в различни моменти от живота му. Той е път, а не цел. Често успехът има голяма цена, която човек може и да не е готов да плати първоначално.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара