Възможно ли е България да се превърне в хъб за връзка между Европа, Индия и Югоизточна Азия?
Всички знаем историите на Галилей, Никола Тесла, Томас Едисън, Карл Бенц, Джон Атанасов, Стив Джобс… Хора, които сами променят хода на историята на своята държава, а впоследствие и на целия свят. Времето ги нарича Иноватори. Личности, които за първи път предлагат някакво решение, което е много по-добро от решенията, давани преди това. Това много често отваря нови пространства и дава възможност за използването на нови подходи и като резултат постига иновация.
Такъв е и Дов Фрохман.
Инженерът иноватор, който изобретява предшественика на настоящата флаш памет. През 1974 година той решава да напусне Интел. Основателят на Интел, знаейки потенциала му, искал да го задържи. Затова го попитал какво може да направи за него, за да остане в компанията. Дов отговаря:
Да открием Интел Израел!
По този начин с една много човешка и простичка история – Интел Израел се превръща в символа на Израел като нация иноватор, а Дов Фрохман е наречен баща на Стартъп нацията на Израел. Един човек, който променя хода на една цяла държава и на развитието на технологиите в цял свят.
Днес Интел Израел е отговорен за 10% от общия износ на технологии на Израел и дава работа на над 12 000 човека.
Тук идва въпросът с главно ,,В‘‘:
Възможно ли е днес във века на технологиите и динамичния, комплексен дигитален свят България да има своя подобна история?
Отговорът ни загатва младият Доктор Хонорис кауза, инвеститор и предприемач, председателят на Webit.Foundation – Пламен Русев:
Глобалните общности от технологични, политически и социални лидери в момента са в основата на бъдещия просперитет, защото успехът не е самостоятелен спорт – в днешния свят успехът е резултат от работата на много хора по целия свят.
Той вярва, че България има специална роля в бъдещето на Европа и част от тази роля той вижда, като създава Webit – хъб за връзка и обмен на иновации, технологии и бизнес възможности между Европа с Индия и Югоизточна Азия.
Webit е платформа, която ги свързва и им позволява да иновират – създава общности от над 100,000 човека.
Но както знаем, в повечето случаи, успехът идва с малките стъпки… Ето и техните, на Пламен и Аниела Русеви, хората зад Webit:
През последните 2 седмици бяха посрещнати и уважени (с лично присъствие) от вицепремиер и министри на Сингапур, 4 министри и Главнокомандващия на армията на Индия. Всички те бяха в своите държави, но в дома на Webit, създаден в България.
Двамата българи бяха посрещнати с почести в държави, които дори нямат официални правителственo разменени мисии. Оттам се връщат с две изключително успешни победи:
Webit.APAC и Webit.INDIA – първите в историята на бранда Webit и България.
Темите на срещите са били свързани с технологии и иновационни политики, като наред с това и темата: „Как България може да играе ролята на домакин и инициатор за създаване на връзки между Югоизточна Азия и Индия с Европа?“.
Всички срещи и разговори се състояли в анализ на състоянието на връзките между Европа и Индия и Югоизточна Азия, или по-скоро липсата на стратегически такива и възможността България да играе важна роля в тях.
Също така тепърва ще виждаме резултатите от работата на двамата ни сънародници. А тя се изразява в инициативата на Webit.Foundation за налагане на България като хъб между Югоизточна Азия, Индия и Европа с цел трансфер на технологии, иновации и развитие на предприемаческата екосистема.
,,Преоткриване бъдещето на Европа‘‘
Това ще бъде темата на предстоящия през април 2017 форум в София Webit.Festival, който ще посрещне официални делегации от десетки страни по света и Европа, за да се пристъпи към официализирането на тази инициатива.
Историите не просто ни дават някакво знание и ни показват къде да не сгрешим в бъдеще, те вдъхновяват! Вдъхновяват ни да намерим частичката от нас в тях и да продължим техния път. Така да си създадем нашата история, която да разказваме, предоставейки на следващите да преоткрият бъдещето…
Ако желаеш да станеш част от „Преоткриването на Бъдещето на Европа“ заедно с хилядите световни лидери, заяви своя билет ТУК.