Успелите

ВЪЗМОЖНОСТИ: Целите за устойчиво развитие и климатичните промени

В началото на седмицата, на път за офиса, си мислех коя от Целите за Глобално Развитие да избера за днешната рубрика: дали да се спра на някоя по-малко популярна тема, или да започна с нещо по-познато. Както често се случва, темата сама ме намери.

След прекрасен уикенд сред природата с приятели, наслаждавайки се на слънчевите лъчи в централна Европа, не бях чела никакви новини от изминалите дни. Първото съобщение, което ме чакаше в офиса беше новината за опустошителните земетресения в Еквадор и многобройните жертви, които се удвоиха в рамките на броени часове. Сред колегите ми, които идват от 32 страни, е и едно момиче (моя близка приятелка) от Еквадор. Веднага се свързах с нея да проверя дали всичко е наред с нейните близки и после дълго си говорехме за климатичните предизвикателства в Еквадор и в страните по целия свят.

По стечение на обстоятелствата малко по-късно ми беше възложена задачата да се включа в организацията на събитие в подкрепа на жертвите на земетресението като част от доброволчески “социален” комитет. Слушайки историите на някои от еквадорците във Виена (където живея), осъзнах колко рядко се замисляме за климатичните проблеми, поддържането на екосистемите и устойчивото използване на световните водни ресурси, погълнати от ежедневието си в училище, университета или офиса.

Затова и избрах именно тези 3 от целите за устойчиво развитие (Цели 13, 14 и 15) и възможности, свързани с тях:

Цел 13. Предприемане на спешни действия за борба с изменението на климата и неговите последици

Цел 14. Опазване и устойчиво използване на океаните, моретата и водните ресурси за устойчиво развитие

Цел 15. Опазване, възстановяване и насърчаване на устойчивото използване на сухоземните екосистеми, устойчиво управление на горите, борба с разпространението на необработваемите площи, спиране и обръщане на процеса на деградация на земите и предотвратяване загубата на биологично разнообразие.

Конкурси

Climate Tracker, глобално младежко движение, призовава всички млади писатели по целия свят да постигнат промяна в родните си страни чрез статии и публикации, свързани с климатичните промени и COP22. От 2009 г., Climate Tracker изпраща свои екипи за участие в преговорите за климата на ООН. Този ноември новоизбраният екип ще има шанса да се изправи лице в лице с световните лидери в Мароко. Повече информация може да откриете ТУК.

Стажове и работа

Институтът за благоустройство и изследвания за градско развитие (IHS) е Международния институт за управление на градската среда на Erasmus University. IHS е един от водещите международни центрове и предлага следдипломно образование, обучения, консултантски услуги и приложни изследвания.

Институтът предлага две стажантски позиции в обсластта на градското благоустройство и промяната на климата. Прочетете повече ТУК.

Рамковата конвенция на Обединените нации по изменение на климата (РКОНИК, на английски UNFCCC) предлага стажантски позиции, координирани от програмата за административните услуги. В края на стажа, стажантите и техните ръководители представят доклад за оценка на стажантската програма. Информация за програмата може да намерите ТУК.

Световен фонд за дивата природа (WWF) търси да назначи специалист комуникации с фокус върху изменението на климата и зелената икономика. Позицията включва работа с националните медии и пресата в България с акцент върху изменението на климата, енергетиката и плащане за екосистемни услуги, както и комуникационни и информационни дейности в други проекти на организацията в България.

Обучения и летни училища

Лятно училище в  Женева предлага мултидисциплинарен петдневен курс на тема:  “Икономика на изменението на климата”, както и рисковете и възможностите, които предоставя. Прочетете повече на ТУК.

Глобалният институт за водите, околната среда и здравето (GIWEH) предлага възможност за студенти и професионалисти от цял свят да се запознаят с проблемите на околната среда и водите и тяхното влияние върху здравето. Прочетете повече на страницата на института ТУК.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ирина Илиева

Ирина определя себе си като млад активист и гражданин на света. Тя работи в международна организация за развитие във Виена, но е винаги с "единия крак в България". Темите, които я вълнуват най-много са устойчивото развитие, социалното предприемачество и младежката заетост. Обича да пътува, да танцува и да учи чужди езици.

Оставете коментар

0 коментара