ВЪЗМОЖНОСТИ: Целите за устойчиво развитие и образованието
В денят на българската просвета и култура и на славянската писменост - 24 май, всеки от нас си спомня тържествата и цветята, с които обкичвахме учителките си. Спомням си тези щастливи моменти от училище и как изпращахме абитуриентите. В моя роден град- Русе, изпращането на абитуриентите винаги е било голямо шествие. В моята „алма матер” - АЕГ „Гео Милев”, това винаги беше придружено с процесии през града, серенади на любимите учители и куп други дейности, които невинаги бяха съобразени с учебния процес. Затова и в моите спомени май е месецът на слънчевите лъчи и хубавото време, сезонът на абитуриентите, матурите и непреодолимото желание да прекарваме повече време в градския парк.
Макар и образователната ни система да е далеч от перфектна, поглеждайки назад виждам колко важна роля играе образованието в нашето развитие и като професионалисти, и като личности.
Стремежът за по-добро образование и любопитството да опозная света, промениха моя живот и ме превърнаха в един истински академичен „globe-trotter” (човек, който странствува по земното кълбо, ненаситен турист).
Образованието, отразено в четвъртата от Глобалните Цели, е в основата на дневния ред за устойчиво развитие и представя визия за образованието, която променя живота на хора, общности и общества.
Днес бих желала да споделя няколко от по-интересните възможности, на които се натъкнах, свързани именно с Цел 4: Осигуряване на приобщаващо и равностойно качествено образование и стимулиране на възможностите за учене на всички през целия живот.
Курсове и обучителни програми
Академията на Телерик е безплатна образователна инициатива на Progress, под чийто бранд Telerik продължава да оперира в България и глобално. Тя предоставя съвременно практическо обучение по софтуерно инженерство на хора от различни възрасти. „Академията на Телерик“ включва пет подинициативи: „Софтуерна академия на Телерик“; „Училищна академия на Телерик“; „Алго академия на Телерик“; „Детска академия на Телерик“ и Telerik Digital Academy. Прочетете повече ТУК.
Кандидатствайте за една от програмите на „Софтуерният университет“ (СофтУни). СофтУни е основан с идеята за иновативен и модерен образователен център, който използва модела „учене чрез правене“, предоставяйки на студентите обучение по програмиране, съчетано с реален практически опит и познания в най-търсените и модерни технологии, готови да стартират своята кариера като успешни софтуерни инженери. Повече информация ще намерите ТУК.
Конференции и събития
Участвайте в международната конференция на План Интернешънъл 2016 на тема „Приобщаващо образование и включване на увреждането“.
Споделете добри практики за включване и приобщаване на деца с увреждания в образователния процес, като попълните поканата за участие от ТУК.
Стипендии
На 10 май 2016 г. започва кандидатстването за стипендии за успех и стипендии за специални постижения по проект BG05М2ОР001-2.003 „Студентски стипендии – фаза 1” за летен семестър на учебната 2015/2016 година. Студентите могат да подават формуляри за кандидатстване чрез интернет страницата на проекта до 30 май 2016 г., а класирането ще бъде обявено на 21 юни 2016 г. ТУК.
Българо-американската комисия за образователен обмен „Фулбрайт“ обяви стартът на ежегодния конкурс за стипендии за български граждани за учебната 2017-2018 г. В него могат да се включат студенти, учени и професионалисти от цяла България, които искат да специализират, преподават и извършват научни изследвания в САЩ. Вижте повече ТУК.
Стаж
Стани стажант във фондация „Подкрепа за образование”. Дейността на Фондацията е насочена към младежи, напуснали социални институции за деца, лишени от родителска грижа, и младежи от семейства в неравностойно положение. Повече на сайта на организацията.
Информация
Инициативи и новини в сферата на образованието може да намерите в сайтовете на Министерство на образованието и науката, Национална мрежа за децата, Национален Младежки Форум, Мрежата на учителите новатори, Академика БГ, Институт Отворено Общество, Заедно в час и други.