Вече има по-безопасен и бърз начин да си заключиш колелото в града
Проектът Streebl е разработка на нова стойка за велосипеди, която прави кражбата им по-трудна. Стойката е също и по-бърза и лесна за изпозване, използвайки телефонно приложение или карта, за да работи. Идеята е на Божидар Христов, който разработва проекта заедно със свои съмишленици.
По време на следването си като много студенти и Божидар си купува колело. Впоследствие стига до извода, че всъщност е изключително лесно то да бъде откраднато.
Най-много отнема 90 секунди да бъде откраднато едно колело.
обяснява той. Така решава и да работи по проект, който може да разреши този проблем. По този начин и се ражда Streebl. За разлика от досегашните стойки със заключалки, при Streebl се заключва и предната, и задната част на колелото. Самата стойка е изработена от сплави, които могат да бъдат срязани само с флекс, което значително затруднява крадците.
Използването на стойката също е и много по-лесно и бързо.
При обикновения катинар е изчислено, че на човек му трябват около две минути, за да заключи колелото си сигурно. В нашия случай е елементарно.
Човек докосва картата си към нашия картов четец или въвежда код, като използва приложението, поставя колелото си върху стойката и чрез едно избутване заключва всъщност цялото колело. Процесът отнема няколко секунди.
Обяснява Божидар Христов. Създателите се стремят да комбинират достъпа до стойките с пластмасовите карти за градския транспорт. Това не само е по-екологично, но и по-лесно за потребилите.
Целта на проекта е най-вече да увеличи броя на колоездачите в големите градове, като с това да спомогне за опазването на околната среда. Streebl са и победители в провелия се за първи път конкурс "Предизвикателството", който подпомага зелени бизнес проекти.
Божидар Христов разказва:
Към момента таргетираме бизнес сгради, училища и университети, като в бъдеще се надяваме да работим и с общината и да направим тази услуга публична.
Streebl вече са се договорила с три компании да поставят общо 35 стойки още през юни. В бъдеще се надяват да произвеждат по 100 броя месечно.