Успелите

Вековните букови гори в НП "Централен Балкан" вече са в списъка на ЮНЕСКО

Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО взе решение вековните букови гори в Националния парк "Централен Балкан" да бъдат включени в списъка. Това стана ясно преди няколко дни на 41-та сесия на Комитета, която се състоя в гр. Краков (Полша).

Комитетът одобри разширение на обекта на световното наследство "Старите и първични букови гори на Карпатите и други региони в Европа". Серийният обект включва 77 компонента, разположени на територията на 12 европейски държави, включително и България.

Той отговаря на критерия за образци на продължаващи екологични и биологични процеси в развитието на екосистемите и цели опазването на най-представителните вековни букови гори в Европа.

Изключително голям е броят на участващите страни. България, Австрия, Албания, Белгия, Румъния, Словения, Испания, Италия, Хърватска (и Украйна с още територии) участваха в съвместната номинация за разширение на съществуващия сериен европейски обект на световното наследство "Първичните букови гори на Карпатите и старите букови гори на Германия", разположен на територията на Словакия, Украйна и Германия.

Страната ни участва  в номинацията с най-представителните букови гори в 9-те резервата, разположени на територията на Национален парк "Централен Балкан" - "Боатин"; "Царичина"; "Козя стена"; "Стенето"; "Соколна"; "Пеещи скали"; "Стара река"; "Джендема" и "Северен Джендем".

Буковите гори в парка са сред най-обширните естествени букови масиви в Европа, с изцяло естествен произход и съхранен естествен облик. Над три четвърти от тях са на възраст над 100 години. В списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО са идентифицирани с необходими качества, тъй като са представителни, вековни, с високо биоразнообразие, строг законов статут, съгласно националното законодателство Парковата дирекция. За момента няма да се налагат допълнителни режими и ограничения, тъй като горите и сега са в територии с най-строг режим на опазване.

Проектът за разширението на съществуващия сериен обект бе иницииран от Федералното министерство по околна среда, защита на природата и ядрена безопасност на Германия, с цел да се опазят уникалните вековни букови гори в цяла Европа чрез постигане на по-голяма представителност и обезпечаване на цялостен подход при тяхната защита.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ели Ефтимова

Студент в Икономически университет-Варна спец. Индустриален бизнес. Интересувам се от спорт,здравословно хранене,пътувания и позитивна психология. Обичам да надграждам себе си и мога да се определя като амбициозен,забавен и добър човек,който обича да обогатява собствената си култура непрестанно.

Оставете коментар

0 коментара