Великите непознати: Българинът на гребена на вълната
Днес ще осъществим още едно закъсняло запознанство с още един велик българин, прославил страната ни по цял свят!
През далечната 1930-та година, в едно от офицерските семейства на град Кърджали, проплаква мъжка рожба, наречена Георги Георгиев. Закърмен с българско мляко и възпитан спрямо родните ценноси, той израства като буйно и начетено дете. Едва девет години след раждането си е принуден да изостави родния край, по повод назначението на баща си във Варна. Това се оказва и съдбоносния момент в живота на младото момче – за пръв път Георги зърва най-голямата си и пламенна любов, която продъжлава до последен дъх. Завито с нежната завивка на сутрешната бледожълта мараня, възпято от писъка на делфините, обагрено със сините отенъци, отразяващи блясъка на изгряващото слънце, морето пленява завинаги Георгиев! В един от дните на 1939 година в българското момче се поражда желанието да прекара живота си близо до тази най-голяма своя страст. Това е и причината да завъши, дори с леко закъснение, образованието си във Вечерната гимназия и Техникума по корабостроене и корабоплаване.
Едва на двадесет години, Георги основава първият яхтклуб в град София - „Академик“. Следвайки същата тенденция, във Варна отваря врати яхтклуб „Порт Варна“, отново благодарение на ветроходеца. Под безупречното командване на Георги Георгиев и с подкрепата на екипажа – Иван Гоергиев, Иван Йорданов и Братислав Талев (синът на Димитър Талев), през 1874 година става факт първата обиколка на Черно море с яхта. Приключенията на младия българин не секват! Достоен пример за мъж , верен на мечтата си, Георги неуморно работи по реализирането на най-съкровените си морски цели.
През 1975-та година по решение на клубния съвет Георги Георгиев прави квалификационно плаване за Трансатлантическото състезание за самотници, известно тогава като ОСТАР от Варна до Батуми.
Година по-късно яхтата „Кор Кароли“, на която Георгиев е капитан е сред 125-те допуснати до старта на ОСТАР-76. Проведено в най-тежките хидрометеорологични условия, състезанието отвежда капитана близо до върховете в сферата и той завършва 37-ми от общо 73-ма завършили. След това състезание се заражда и осъществената мечта на Капитана – участието в околосветски рейс. На 20-ти декември 1976 година от Куба стартира реализирането на тази мечта! Година по-късно с рекордно за размерите и възможностите на яхтата проплавано време, българинът завършва околосветската обиколка. Три години по-късно този рекорд е вписан в книгата за рекорди на Гинес.
Признанията не закъсняват! Капитанът е удостоен със званието „Герой на Народна република България“. Името му носи и 25000-тонен кораб на „Български морски флот“. Оценен е като почетен гражданин на град Кърджали и на град Варна. В света също знаят за Яхтсмен №1 - Георгиев печели множество позитиви и признания.
Капитанът е пример за всички нас, че трябва да се отдадем на мечтите си, така както той е направил! До последния си миг, Георгиев е близо до страстта си. Оставил наследници от общо четирите си брака и завещал на цяла България всичко постигнато, както и най-вярната си опора – яхтата „ Кор Кароли“, Капитанът оставя трайна следа в историята на родината!