Великите непознати: Гледащият през очите на слепите
Днес в 21-ви век повечето иновативни изобретения са пряко свързани с потребностите на любителите на дигиталния свят, на разглезените богаташи и на роботизираните маниаци. Технологичните продукти на най-големите корпорации са любимите неща на децата на новия век. Нима никой не мисли за хората в неравностойно положение - тези, които не могат да използват машините на модерния свят. За тези, които едвам достигат до магазина и никой не се е постарал да ги улесни. За тези, за които иновацията не би била глезотия, а необходимост?
Нима един незрящ човек не би поискал да се озове във вълшебен свят, изпълнен с приключения, реещ въображението си в сюжета на вълнуваща книга? Може би тези въпроси си е задал добросъвестният ни сънародник Лъчезар Цветанов – изобретател на новата дигитална, говореща книга за слепи.
Живеем в уникално време – време на възможности, красоти и великолепия! Време, в което имаме свободата да бъдем хора или просто съществуващи създания!
Своят избор Лъчезар Цветанов прави когато е едва на 23 години и е студент по промишлен дизайн в университета "Бриджпорт" в Кънектикът, САЩ - участвайки в съдбоносен конкурс, в който участват 28 училища по дизайн. Неговото изобретение печели първо място сред 146 предложения, именно заради социалната си насоченост.
Благодарение на новият вид дигитална книга, незрящият читател може да прелиства напред и назад страниците, да си прави бележки или да се прехвърли бързо на вече набелязан пасаж. Освен това говорещата книга на софиянеца не се различава естетически от обикновените познати книги и може да бъде подреждана в библиотека. Предвижда се изобретението на Лъчезар да бъде адаптирано така, че да не струва повече от досегашните говорещи книги. Планира се запис на около 30 000 произведения, предимно класически литературни творби на дигитален носител. За целта ще се изразходват 75 милиона долара.
Каква чест за нас, българите! Някой, някога, някъде е помислил преди всичко за другите, вместо да изобрети поредната егоизтична глезотия на 21-ви век и този някой е наш сънародник!
За Цветанов не се знае много в България, но с изобретението си от 2002 година до днес подарява на незрящите по целия свят, вълнуващи книжни емоции. Толкова млад, а вече разгърнал своя потенциал, Лъчезар попада „под световните прожектори“, но не и под тези на собствената си Родина.
Той е българин, разбил стереотипа, че само по празници сме способни да бъдем добри.
Горда съм, че съм сънародничка с този Велик непознат – Лъчезар Цветанов, прославил страната ни и доказателствал за добросърдечността на българина.
Нека вземем пример от велики българи като него и сме с една идея по-добри в това да бъдем хора!
Ралица Цингова