Великите непознати: Песента на българския славей
„В едно тъжно детинство крадях от устата на скъпата си майка тъжните мелодии, които тя нежно и майсторски пееше и правеше дълбоко да се връзват в сърцето ми!“
Христина Морфова
Възпяла мелодиите на сърцето си, Христина Морфова усъвършенства житейската си песен през всичките славни, пълноценно изживяни чедиридесет и седем години на своя живот.Дамата, чийто меден глас обхваща диапазон от три октави, преодолява трудното си детство и с безмерен етусиазъм покорява оперния небосвод. С помощта на семейство и приятели, българката успява да завърши Парижката консерватория и да стартира пламенната си кариера в град Бърно.
Ослепителна, харизматична и безкрайно талантлива, Христина концетрира на големи сцени в Москва, Париж, Милано, Лондон, Прага, Щутгарт, Кьолн, Мюнхен, Дрезден, Берлин, Братислава и други градове. Прави известни роли в опери на Бедржих Сметана - Маженка в „Продадена невеста“, Милада в „Далибор“, както и в „Двете вдовици“, Виолета в „Травиата“ на Верди, Мими в „Бохеми“, Тоска в „Тоска“ на Пучини, Сантуца в „Кавалерия Рустикана“ на Маскани, Кралицата на нощта във „Вълшебната флейта“ на Моцарт и други. Творчеството ѝ покрива от колоратурни до мецосопранови партии. Морфова обикаля целия свят и усъвършенства своята песен – мелодията на живота си. Българката трупа опит, среща се с велики сопрани и учи от тях най-ценните уроци за един оперен изпълнител. Всеки, запознал се с нея и чул сопранения ѝ глас, ѝ се възхищава и обожествява неземния ѝ талант. Светът оценява творчеството на Христина, тя получава стотици покани за участия на световни сцени, редом до други велики изпълнители. Печели награди и международни отличия.
Една нотка обаче, от личностната ѝ песен я запазва преди всичко човек, а именно любовта към родината! Заживявайки отново в България, старозагорката наред с певческата си кариера започва работа като вокален педагог и режисьор. Помага не само професионално, но и материално на десетки талантливи студенти. Първа започва да прави концерти със своите ученици, да ги представя на сцената, да им шие сама костюмите, да изпълнява фрагменти от опери и цели арии.
Винаги, на всяко участие, пред всяка публика, българката слави произхода си и е признателна за него. Провъзгласява малката, мила България, освен с характерните за операта изпълнения, но и с български народни песни! За всяко световно изпълнение Христина шие сама сценичните си костюми, като им добавя специфични бродерии и шевици. Макар и безброй пъти огорчавана от своите сънародници, отхвърляна и обиждана, оперната прима от Стара Загора съхранява чистотата и истинността на вечното си родолюбие. Да, днес домът ѝ е превърнат в музей, а училища, асоциации и улици носят името ѝ, но за нея не се знае много. Само истинските ценители на изкуството - писатели, художници и певци, до днес разказват за тази великата непозната.
Достойна, блага, добра и талантлива, тя е една велика българка! Изпяла своята нежна песен и отишла си нелепо от този свят, Христина остава ярка звезда на оперния небосвод!
Ралица Цингова