Великите непознати: Зад кулисите на Варна
Днес, в този прекрасен ден, разхождайки се из улиците на снежна Варна, ми направи впечатление името на една от тях – улица “Михаил Колони”. Защо ли тя носи името на този човек? Явно той е допринесъл с нещо, а аз не знам за него... А ти знаеш ли?
Всъшност уцелихме право в сърцето на Варна!
Михаил Колони е един от онези велики българи, за които не се говори много в днешно време. Може би защото е светъл лъч от близката история, с който блести в лицето парадокса спрямо днешните „велики“ управници. Той е роден в далечната 1817 година, когато българите все още се зовем като Златните Рая на Балканите. Преминал през ужаса на времето, останал сирак и израстнал далеч от родината си, в зряла възраст той спомага революционното движение и бива будител за народа си!
Доста по-късно, с любов към България през 1879 година възрожденецът се завръща и заживява славно във Варна, която по това време е все още неразвита, опустошена от освободителните движения, но все пак част от Свободна България! Михаил Колони e една от най-значимите фигури в управлението на града. Дейно сподпомагащ национално-освободителната борба, търговец, отдаден на благотворителност и дарителство. Идеен, буден, вдъхновен и с богат опит, Михаил Колони управлява два мандата, които са достатъчни за изграждането на Варна като модерен европейски град.
Доброто му сърце и гениалните идеи срещат трудности за изява, но все пак той успява да ги обедини, за да намери съпричасност и средства!
По време на управлението си той организира редица мероприятия по благоустрояването на града, санитарното му осигуряване, развитието на учебното дело, културата, курортното дело, създаването на красиви паркове. С негово съдействие започва работата по уреждане на градски паркове и преди всичко на Морската градина (която по това време е зеленчукова градина). През двата градивни мандата на Колони, благодарение на самия него се построяват и първите две малки скели (пристани) на пристанището.
Повечето проекти на идейния българин са навременни и обмислени, но не всички срещат реализация, поради липса на средства или поради неразбиране на значението им. Достоен възрожденец и отличен дипломат, Михаил Колони развива Варна като търговски, промишлен и курортен център.
Колко от днешните ни управници, биха работили със същото това вдъхновение? Колко оттях даряват от личните си средства, за да постигнат обществени каузи, проекти и цели?
За Михаил Колони трябва да се знае, а не името му да служи за ориентир в Google Maps. Той трябва да бъде пример както за нас- обикновените граждани, така и за тези, които се помещават на челните позиции в българското управление!
АЗ съм горда,че вече знам за него, информирах и теб, приятелю!
Ти разкажи на други и нека деня ти бъде с една идея по- пълноценен!
Вече великите непознати стават с един по-малко. Очаквай и следващия!
Ралица Цингова