Велина Христова: По света има много добри практики и идеи, които само чакат да бъдат реализирани тук
Това интервю е част от изложбата „Образование за успешна кариера“, организирано съвместно от Кариера в България, Успелите и ЕДЛАНТА, и показва историите на 30 вдъхновяващи, завърнали се в родината хора, които всеки ден правят България едно още по-хубаво място. Изложбата ще се покаже за пръв път по време на форума „Кариера в България. Защо не?“ на 9 септември в Интер експо център в София преди да заеме мястото си в Градската градина пред Народния театър в София между 5 и 19 октомври. След 19 октомври изложбата ще бъде представяна в различни градове в страната.
Велина Христова завършва бакалавърска степен в института по социология в Мюнстер, Германия и втори бакалавър в Твенте, Холандия. След това заминава за Лисабон, Португалия, където се дипломира като магистър по мениджмънт. Връща се в България след като получава добро предложение за работа, което дава възможност да използва английски и немски език, и да работи в интернационална среда за чужди пазари. В момента работи в българско издателство и като хранителен консултант по психология на храненето.
Кога, къде и какво си учил?
Завърших бакалавърска степен в института по социология в Мюнстер, Германия и втори бакалавър в Твенте, Холандия през 2011 г. След това заминах за Лисабон, Португалия, където през 2014 се дипломирах като магистър по мениджмънт. Преди половин година завърших успешно програма по health coaching към института за интегративно хранене в Ню Йорк.
Защо избра тази държава и този университет?
Заминах за Германия, защото завърших гимназия с немски език. Избрах този университет, защото ми даваше възможност да следвам едновременно два бакалавъра в две държави. По този начин научих много и различни неща, служих си едновременно и с немски, и английски език, пътувах и опознах две различни култури. В Португалия се озовах случайно, след като бях изпратена на стаж за провеждане на изследване на междукултурните различия в Европа.
Какви плюсове виждаш в обучението в чужбина?
Най-големият плюс е практическата насока на обучение и това, че един от основните фокуси е да се развие мисълта, т.е. да се научи човек да мисли последователно, да подхожда критично към нова информация и да изгражда независимо и обективно мнение. Поне това със сигурност е нещо, което научих в Германия. В Португалия пък участвахме в реални проекти с реални компании и по истински бизнес казуси. Изразяването на лично мнение и аргументирането са само част от нещата, на които се наблягаше.
Кое беше най-голямото лично или професионално предизвикателство за теб по време на следването?
Най-голямото предизвикателство за мен в Германия беше мрачното и дъждовното време. Също така следването в два университета и пътуването между две държави. Минавайки западноевропейска школа, в Португалия се сблъсках пък със съвсем различен стил и темпо на работа.
Кога и защо се върна в България?
Върнах се в България след като получих добро предложение за работа, което ми даваше възможност да използвам английски и немски език, и да работя в интернационална среда за чужди пазари. Също така водеща беше и мотивацията да използвам наученoто в чужбина в България. Има толкова много добри практики и идеи, които чакат да бъдат реализирани тук.
Къде и какво работиш?
В момента работя в българско издателство и като хранителен консултант по психология на храненето.
Кое те прави щастлив в България?
Хубавото време, разнообразната природа, семейството и приятелите.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.