Весела Ножарова издаде "Въведение в българското съвременно изкуство 1982 - 2015"
Изкуствоведката и куратор Весела Ножарова издаде, заедно с пловдивско издателство, книгата "Въведение в българското съвременно изкуство 1982 - 2015". Тя е продължение на лекциите на авторката от 2012 г. и разказва за пътя на българското съвременно изкуство през годините.
Изданието е с висока интелектуална стойност, тъй като е сред първите по рода си у нас и представя пътя на родните творци от 80-те почти до днес. Между красивите жълти корици, от които надничат любопитни очи, авторката е събрала историите на първата българска арт инсталация, на първата българска частна галерия и много други. Разказва се и за ъдърграунд фестивали от 90-те, у нас, събрали хилядна публика.
"Важен подход при определянето на това кое точно да влезе в книгата е дали събитията или неговите автори са имали рефлексия в артистичното пространство", казва Весела Ножарова, цитирана от Капитал. "Дали за тях се е говорило или писало в медиите. Дали са предизвикали дебат или дори скандал. Не съм се опитвала толкова да разглеждам изкуството от тези години през моя днешен оценяващ поглед, а от гледна точка на влиянието му върху средата в момента на неговото първо показване."
Книгата показва развитието на конфликтите между творците в България - "от кръгове към балони". Някога хората на изкуството са били част от различни кръгове, докато днес разчитат на "балоните" в социалните мрежи. това съперничество между художниците е представено от Ножаров колкото като конфликт на творческо светоусещане, толкова и като израз на открита конкуренция между тях.
Другата диада в съвременното българско изкуство е суета-спонтанност. Суетата да угодиш на търсенето на бизнеса в средите на изкуството и спонтанността да бъдеш себе си и да рискуваш.
Повече информация за книгата може да намерите ТУК. Изданието е преведено и отпечатано и на английски език, може да видите повече за него ТУК.
Снимка: Капитал