Виена насърчава изкуството в градска среда
През 2004 г., след много лутане по отношение на изкуството в градска среда, чиновниците във Виена създават виенското общинско дружество "Изкуство в общественото пространство". Опитът на дружеството бе представен и в България на семинар в Софийската градска художествена галерия.
Пред българската публика Мартиа Тайг от въпросното общинско звено представи положителния пример на Виена по отношение на изкуството.
Виена е град който насърчава поставянето на арт инсталации на публични пространства. По този начин виенчани мислят, че възвръщат функцията на агората от Античността. Или площадите да станат място за обществени обсъждания и публичен дебат. Местните хора и институциите обозначават културно територии, които са останали извън фокуса на творците по някаква причина, поставяйки подобни инсталации и върху тях. Целта е градът да стане по-привлекателен за живеене, да бъде обогатен и съживен за изкуството и културата. По този начин се укрепва идентичността на съвременния град. Чрез изкуството на открити пространства Виена се справя с радикалните постулати, които шестват из галериите и другите официални пространства за култура в града.
Общинското дружество "Изкуство в общественото пространство" осъществява художествени проекти, възлага поръчки, препоръчва проекти на художествени конкурси, отпуска стипендии на творци или организатори на проекти и осъществява симпозиуми, публикации, медиационни програми и др.
Да не забравяме, че Виена е град на театри, опери, галерии, музеи и официалното елитарно изкуство шества из тях. По време на Класицизма Виена е музикалната столица на Европа, благодарение на Хайдн и Моцарт.
България може да се поучи от положителния пример на Виена. Но у нас вандалските прояви пречат на изкуството в градска среда. Обикновено почти веднага след поставянето им, скулптури, статуи, пана, биват изрисувани с надписи и изпочупени. Затова не само общинските власти в българските градове трябва да последват виенският пример, но широката общественост трябва да промени мисленето си и да поиска да живее в по-красива, функционална и творческа среда. Защото не само графитите със спрей са съвременно изкуство!
Снимка: БНР