Виетнам забрани пазарите за диви животни! Защо това е важно?
В края на месец юли правителството във Виетнам издаде забрана за внос на диви животински видове - мъртви или живи. Премиерът на страната премахва и незаконните пазари, които търгуват с диви животни, за да намали риска от нови пандемии. Забраната влиза в сила веднага и включва незаконнен лов, онлайн търговия с диви животни и продукти от тях. Новината е приета положително от екогрупи и хора, които вярват, че COVID-19 излезе в света ни именно от подобен пазар.
Правителството на Виетнам забрани изцяло внос на диви животни - мъртви или живи, и ще засича незаконни пазари за диви животни. Това е част от положените усилията за намаляване риска от бъдещи пандемии, подобни на COVID-19. Директивата e издадена от министър-председателя на Виетнам и забранява търговията с диви животни и продуктите им - яйца, органи, части от тялото. Красивата страна е една от големите потребителки на "диви" продукти в Азия, а търговията с диви животни е смятана за печеливша индустрия, която носи милиони.
Според някои учени COVID-19 е пренесен от животно на човек. Установено е, че най-ранните данни за инфекции са били именно при хора от пазара за диви животни в Хубей, провинция Ухан - известна с продажбите на прилепи, змии, червеи и други.
В доклада "Silence of the snares - Southeast Asia’s snaring crisis", публикуван от World Wildlife Fund (WWF) в началото на 2020 г., е описан терминът "зооноза" - инфекциозно заболяване, причинено от патоген - вирус или бактерии, който е преминал от животно на човек. Според доклада те представляват голяма част от общите заболявания, познати на човека:
- 58% от всички открити човешки патогени са с животински произход.
- Между 60% и 73% от нововъзникващите инфекциозни заболявания са с животински произход.
- 71% от зоонозните заболявания, появили се между 1940-2004 г., са участвали в патоген с гостоприемник от дивата природа, за разлика от други животни-домакини.
Зоонотичните заболявания - бяс, ебола, туберкулоза, и коронавирусите SARS, MERS и COVID-19 оказват силно негативно влияние върху човека. Именно тук се крие и основният мотив на Виетнам да забрани пазарите за диви животни, а тази стъпка би ограничила разпространението на тези и нови вируси.
От позицията на любител на природата и географ, не биолог, смятам, че тази мярка е смислена, необходима, но и закъсняла по ред причини - изключително нехуманни, дори ужасяващи условия на живот, изчезват екзотични животни с ценни "части" и разбира се - болестите, които често тръгват от пазари за диви животни, са само част от негативите, за които се сещам. Благодаря, Виетнам, това е едно добро решение за дивата природа!
Източник на информация и снимки: ВrightVibes, BBC, The Guardian