Успелите

Вижте филма, призоваващ за революция в училищната система!

От 18 до 24 юни т. г. във филмотечно кино „Одеон“ и във Френския институт в София ще се проведе петото издание на фестивала „Срещи на младото европейско кино“. Програмата на фестивала включва общо 6 документални, 12 игрални и 3 анимационни филма. Целта на този проект е да подкрепя млади хора, творящи в и развиващи сферата на киното в България и в Европа.

В рамките на фестивала се провеждат множество събития – между прожекциите на филми, посетителите на фестивала могат да бъдат част от дискусии, засягащи съдържанието на филмите и факторите около създаването им. Освен това в рамките на фестивала ще се проведат и практически ателиета за ученици. Както и в предишни издания, отново са планирани безплатни прожекции за ученици и учители като част от усилията на организаторите да въведат киното като предмет в класната стая, който да развива въображение, култура и вкус у децата от най-ранна възраст.

На снимката - Леа с баща си Цветан. Фотограф - Стефан Галибов

Тазгодшното издание на фестивала ще бъде открито с филм, чиито съсценарист е Леа Тодоров - дъщерята на световноизвестния философ Цветан Тодоров, прекарал по-голямата част от живота си във Франция и починал там пред февруари миналата година.

Филмът се казва „Революция в училище“, е режисьор е Йоанна Грудзинска. Темата на филма, както става ясно от заглавието, е образованието и училищната система. Във филма могат да се видят архивни кадри, изследващи алтернативните методи на образование, появили се в периода между двете световни войни. Апела на създателите на филма е „Променете училището, за да промените света.“. Училището – както в онези години, така и днес, е посочено като фабрика за подчинение.

Леа Тодоров завършва политически науки, но решава да се развиве професионално в сферата на словото и киното. Работи като асистент към продукции както за документални и исторически, така и за художествени филми. Днес тя вече има собствени продукции – „Спасяване на човечеството в работно време“ (2012) и „Руска утопия“ (2014). Вмомента тя работи върху филмов проект, свързан с баща си и България – следите, които историята оставя като отпечатък върху индивидуалните съдби.

Цветан Тодоров е философ, културолог, историк и литературовед. Известен е най-вече като литературен критик и теоретик. Тодоров разглежда другостта на различните култури, споровете на хуманистите в Европа от епохата на откриването на Новия свят и процеса на колонизация и изследва тоталитаризма. Въпреки че прекарва  по-голямата част от живота си в чужбина, се определя като българин.

Роден е в София през 1939г., но през 1963г. получава стипендия и заминава да учи във Франция.

През същото десетилетие става известен с превод на руските формалисти и с новаторски анализ, заимстващ методи на семиотиката. 

Макар и живял в чужбина, Цветан Тодоров си остава българин. Животът в чужбина му дава по-ясен поглед върху света и междучовешките отношения. Това умение притежава и дъщеря му Леа - тя говори открито за важни теми, като тази за образованието. Образованието има неподозирана сила, която обаче трябва да бъде използвана в правилната посока от правилните хора. А киното е много подходящо средство за това - просто посетете фестивала, и ще се убедите сами! 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара