Вижте кой подготвя за плаване тръстиков кораб по древноегипетски образец
На брега на Белославското езеро кипи усилен труд – до края на юли трябва да бъде завършен уникален за нашата страна прототип на древноегипетски кораб, изцяло изграден от тръстика, който предстои да отплава на екпериментално пътешествие по древния търговски морски маршрут, свързвал Черно море с Източното Средиземноморие.
Корабът е съвременна реплика на древноегипетски плавателен съд от преддинастическата епоха (V - IV хилядолетие пр.н.е.), за чертежа на който са изполвани скални изображения на кораби, открити в Египет и датирани около 3500 г.пр.н.е.
Съоръжението се строи от тръстика, специално доставена от езерото Титикака в Боливия с презокеански контейнери, а сглобяването става под вещото ръководство на двама боливийски майстори – индианци от племето аймара.
Причината за това е, че местното население на Боливия е единственото в света, съхранило до днес уменията за направа на този тип плавателни съдове без нито един метален или дървен елемент – конструкцията се състои изключително от тръстикови пръти. Корабът е предвидено да бъде 14-метров и да се задвижва с едно правоъгълно платно.
За негов кръстник е поканен най-големият син на легендарния мореплавател Тур Хейердал. Името е вече избрано – тръстиковият кораб ще се нарича Абора, поетично название, което на езика на гуачите, коренното население на Канарските острови, означава слънчевото сияние по време на изгрева и залеза.
Проектът е част от международната експедиция Абора IV, организирана от германския изследовател д-р Доминик Гьорлитц в сътрудничество с института Тур Хейердал – Норвегия. Екип от 12 учени от различни националности и области на науката поетапно ще бъдат екипаж на кораба. Сред тях е и българинът Теодор Роков от Варненския археологически музей, чийто участък от маршрута ще бъде в частта между Варна и егейския остров Лимнос. На финала на остров Крит се очаква да бъде събран целият екип на заключителна церемония. Целта на изследователите е да докажат сведенията на Херодот, че са осъществявани интензивни търговски контакти между Египет, Крит и тракийското население от Черноморския басейн.
Припомняме, че това ще бъде четвърта поредна експедиция на д-р Гьорлитц след Абора I (от 1999 г.), Абора II (2002) и Абора III (2007). Пожелаваме попътен вятър на екипажа на тръстиковия кораб и успешен завършък на мисията.