ВИЖТЕ! Увековечават габровската сокайна шевица в каталог
Един от най-ценните символи на българския народ - сокайната шевица, ще бъде увековечен в хартиено издание на каталог, спечелен по проект от Регионалния исторически музей в град Габрово.
Регионалният исторически музей в град Габрово спечели културен проект на обща стойност 14 016 лева, от които 6 016 лева собствен принос, който ще събере в едно печатно издание най-голямата колекция в България от сокайни шевици. По този начин на показване на културното наследство се очаква бързо популяризиране сред местни жители на града, както и сред туристи от България и чужбина.
Една от главните причини за издаването на този каталог е запазването на изкусно изработените материи, тъй като съхранението им във времето става изключително трудно поради опасност от разпадане на тъканите. За да бъдат запазени и за в бъдеще те се прибират в специални места, поддържащи необходимите условия.
Сокаят на времето се е считал за съвършено бижу към носиите на девойките в Търновско, Габровско, Ловешко, също и в Македония. Скъпото украшение надхвърляло сумата от 800 гроша. Сокаят бил изключително тежък накит, който се носел на главите на омъжените жени. Смятало се, че ги предпазва от лоши очи и зли мисли. Поради своята пищност и красота украшението бива забранено от църквата и унищожавано.
В изработката на сокая, девойките ушивали приказни шевици, които били творчески направени от младите дами, като всяка влагала свой стил и вкус в изработването им. Точно тази част във величествения накит го прави толкова уникално и съвършено бижу.
Колекцията от сокайни шевици в Габрово е втората по големина в България. Нейният брой е 62. Намирането им в годините е било и продължава да бъде изключително трудно. Търсенето започнало преди повече от 100 години.
"Те се оказват едно локално културно явление за района на Централна Стара планина и района на Македония, но македонските шевици ярко се отличават от тукашните.
Ние сме решили да ги представим на широката публика като направим първия каталог на движими културни ценности в Габровска област, който да стане един пример за представяне на музейни колекции.
Уверени сме, че каталогът на сокайните шевици ще популяризира местното културно наследство, което до голяма степен е непознато, тъй като органичните материи много рядко се показват във временните и постоянни експозиции.
Те много трудно се експонират и се нуждаят от специални условия на съхранение и представяне.", съобщи ръководителят на проекта - археолог Росен Йосифов.
Сокайни шевици могат да бъдат видени и в други музеи в региона и страната, например тук:
Ако пък искате да си купите традиционни красиви български дрехи с шевици, погледнете НОСИЯ, проект на Успелите.бг. Историята и възникването на прекрасните дрехи.