Вики и Яна: Музиката е емоционален отдушник за децата, техен терапевт и приятел
Днес Ви срещаме с Виктория Величкова и Яна Липованска. Две жени, които са приели каузата да създават музикално и авторско висококачествено 3D видео съдържание на български език за най-малките деца (0-5г.). Две майки, които превръщат ученето чрез музика в един забавен и занимателен процес. Проектът им с име на цвете - "Маргаритка", участва и в "ПРОМЯНАТА" - състезание, имащо за цел да развива и подпомага идеи за един по-добър свят.
Разкажете ни повече за създаването на проекта и как възникна идеята за него?
Вики: Идеята за диска съществува от няколко години. В един момент осъзнах, че няма качествено направена музика за деца, модерна и с ново звучене. Музика, която да говори на езика на съвременните малчугани, защото те са много по-различни от нас. Истината е, че в този малък продукт са събрани много труд и усилия на музиканти, аранжори и всички мои колеги, които се съгласиха да изпеят по една детска песен. Работихме дълго и упорито и честно казано го чувствам като наше дете, нещо което създадохме с кеф и мисъл за децата на България. Кръстихме го "Маргаритка" на дъщеря ми - Маргарита, която се роди в годината на издаването на албума и някак си съвсем естествено стана кръстница на целия проект.
Яна: С Вики сме заедно в различни предизвикателства вече доста време. Аз бях свидетел на записите на песничките и създаването им, но тогава все още не бях осъзнала съвсем каква огромна нужда има от проект като нашия за българските деца. Едва след като се роди синът ми Сава разбрах, че наистина няма качествено аудио и видео съдържание за деца на български език. С Вики се видяхме, казахме си, че е време да дадем живот на вече записаните песнички и така стартирахме "Маргаритка". Неслучайно създадохме и усмихнатите лица на Биби, Мими и Маргаритка - те са съвременните български герои на децата, с които те да растат. Искаме "Маргаритка" да се превърне в модерна българска "марка", в която децата да припознават себе си, да намират забавления, информация и да обичат.
Тази година открихте първата детска музикална площадка с приходите от проекта. Какъв е интересът към "атракцията" и какви са ползите?
Вики: Интересът е огромен и надмина нашите очаквания! На концерта за откриване на площадката дойдоха 3000 души. Публиката беше толкова щастлива, че и аз самата щях да експлодирам от удоволствие. Направихме концерт с всички песни от диска и децата не спряха да пеят и да се забавляват. Съвсем скоро разбрах, че от детските градини са започнали да организират излети до нашата площадка. Радвам се, че "Маргаритка" се превръща в желана атракция. Ползите от съществуването на подобни музикални площадки са безкрайно много. Чрез музиката всяко едно семейство може да открие една невероятна близост и радост да бъде заедно и да пее в хор едни от най-популярните детски песни.
Планирате ли създаване на нови площадки в страната?
Яна: Категорично имаме намерение да създаваме площадки и в други населени места извън София. Аз съм родена и израснала в Русе, а Вики - в Разград. Често имаме допир до тъжната истина извън София и сме наясно, че ако децата в София имат възможност да се докосват до много и разнообразни неща, то в по-малките градове не е така. Целта ни е да построим много музикални детски площадки "Маргаритка" в различни населени места. Построяването на площадките е тясно обвързано с приходите от продажбата на компактдиск "Маргаритка". В момента сме съсредоточили всичките си усилия в доброто позициониране и разпространение на диска в търговската мрежа, за да достигнем до възможно най-много хора.
През ноември ще реализираме и специално издание на диска в партньорство със социалната инициатива "Приказки без край" - вече съществуващият компактдиск с песнички, но в комплект с диск с аудио приказки. Приказките са авторски и ще им вдъхнем живот с гласовете на Теодора Духовникова, Христо Мутафчиев и Захари Бахаров. А през месец май догодина ще издадем втори диск с още песнички. Вярваме, че по този начин предоставяме разнообразие и така нашите продукти ще са атрактивни за много повече хора. А много хора означава много продажби и още детски площадки.
Къде се крие детския дух в днешната технологична реалност?
Вики: Крие се в това да намерим път към децата си, чрез новите технологии и да не забравяме, че те са преди всичко деца. Изискванията, забележките и прекалените очаквания към малките ги затормозяват. Смятам, че в простите неща се крие гениалното решение за правилно общуване с тях. Дискът "Маргаритка" и целият ни проект с видео платформата и площадката е един такъв начин за съхранение на детския дух и за неговото поощряване и правилно отглеждане.
Яна: Реалността е технологична, но децата са си деца и те са любопитни. Въпросът е ние като родители, и изобщо като общество, как ще задоволим тяхното любопитство и доколко ще им покажем света и извън технологията. И заедно с това да ги научим, че технологията съществува, за да ни помага да се развиваме и усъвършенстваме, и как чрез нея, в съчетание и с други умения, можем да постигнем много. Нито една крайност, в която и посока да е тя, не е добра. Нашите усилия днес, са концентрирани да показваме на децата колко е важно да имаш верни приятели, да спортуваш, да си добър, да си отговорен. Работим в посока да запазим човещината у малките.
Създавате и 3D анимация и видеоклипове с различно съдържание за най-малките. Доколко това помага за развитието на детското въображение?
Вики: Когато видео съдържанието е качествено и умно направено, категорично помага. Днешните деца са съвсем нови умове и тяхното ежедневие не може да бъде откъснато от съдържанието във видеоплатформите. Все едно на нас едно време да ни бъде забранено да четем списание „Дъга“, нямаше сила, която да ме откъсне от него. Ние се опитваме да бъдем адекватни и максимално професионално да създадем 3D авторски видеа с високо качество.
Яна: Анимацията забавлява, образова и радва днешните деца. Както споменахме малко по-горе живеем в технологичен свят и развитието му води до постижения като 3D анимация и няма как да елиминираме нейното присъствие в детския живот. Съдържанието провокира въображението на децата, защото те пренасят историята от видеото в реалния си живот и развиват техни истории на база на видяното. Деца в България често се научават да броят първо на английски, защото има красиви анимации на английски, създадени с цел да учат най-малките.
На този етап "Маргаритка" създава изцяло авторски 3D анимирани клипове на песничките от компактдиска. Искаме да направим и образователни видеа за цифрите, буквите, цветовете, формите и други, с идеята децата да научават важните неща първо на майчиния си език. В момента кандидатстваме по различни програми, които финансират културни и детски проекти, за да можем да създаваме още видеа. Производството на качествена 3D анимация за деца е изключително скъп и сложен процес.
Участвате в "ПРОМЯНАТА" към фондация Reach for change. С какви предизвикателства се сблъсквате?
Вики: Аз съм артист, човек който намира и изразява себе си по хиляди начини, за да достигне до хората. Чрез обучението в "Акселератора" успях да „се събера“ в няколко изречения и да резюмирам цялата емоция около проекта в няколко думи. Това е огромно предизвикателство за мен. Надявам се да успеем да се справим и да продължим в следващия етап. За нас това ще е огромна победа. Запознахме се с много ценни и интересни хора по време на обучението. Те са моят стимул да вярвам, че има бъдеще за нашата страна, че има шанс да се променим и да живеем нормално и спокойно.
Яна: Конкурсът "Промяната" е най-голямата социална инициатива на NOVA и се реализира с подкрепата на фондация "Reach for change" - изключителна възможност за социални проекти насочени към деца. "Акселераторът" е част от процеса и помага на всички по-лесно да формулират конкретния проблем, с който се борят и от друга страна да са устойчиви в развитието си. За мен най-голямото предизвикателство в "Акселератора" е кратко и ясно да дефинирам проблема, с който ние се борим. Трудно се обяснява в две изречения влиянието на музиката в ранното детско развитие. Адмирации за всички проекти, които участват в "Промяната". Всеки проект търси начини за справяне с огромни проблеми.
Как искате да изглежда бъдещето на децата в България?
Вики: Бих искала да е просто нормално. Като казвам нормално имам предвид държавните институции да полагат елементарни грижи за децата и тези грижи да бъдат под формата на законови актове. Иска ми се те да могат да осигуряват поне минимум по отношение на грижата и образованието на едно дете, за да може организации като нашата да надграждат, а не да се грижат за основни неща.
Яна: Иска ми се децата ни да могат да растат в една спокойна и здрава среда, да имат равен шанс с други, да не страдат от напрегнатото ежедневие на родителите си и да могат да са щастливи. Да знаят какво означава да си истински щастлив и да се научат да търсят това усещане в живота си. Защото каквото и да прави един човек, той трябва преди всичко да е щастлив.
Виктория Величкова и Яна Липованска са участници в Акселератора на ПРОМЯНАТА 2017/2018, заедно с още 12 стартиращи социални предприемачи, които са намерили решение на проблеми на децата в България. Акселераторът е двумесечна интензивна обучителна програма, базирана на специализирани безплатни обучения и индивидуални консултации, които помагат на социалните предприемачи да подобрят своите решения и своя бизнес план. Той е част от процеса на селекция в ПРОМЯНАТА - най-голямата социално отговорна инициатива на Нова Броудкастинг Груп, която се осъществява в партньорство с фондация Reach for Change България.