Вила „Армира“ може да влезе в списъка на ЮНЕСКО
Една от най-големите туристически атракции на България, реставрираната Вила „Армира“, може да влезе в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Това обяви кметът на Ивайловград, до който се намира античната вила.
Възстановената сграда, датираща от римско време, домакинства на Петия юбилеен фестивал „Нематериалното културно наследство на Тракия”. По време на фестивала бяха показани местния поминък и традициите в региона на Ивайловград. Проявата бе закрита със светлинно шоу, проектирано върху стените на Вила „Армира“. То е дело на японския артист Акира Хасегава. Посетилите светлинното представление по време на закриването на фестивала, наброяваха над 1000 души.
Трябва да се отбележи, че през 2013 г. във Вила „Армира“ бяха върнати мозайки, открити в очертанията на римската резиденция край Ивайловград. През 1983 г. ценните мозайки са предоставени на НИМ, тъй като са обявени като паметници с национално значение. Интересното е, че паната от камъчета изобразяват собственика на вилата и двете му деца, като това са единствените портретни изображения, които не са част от каменни и мраморни релефи, открити по нашите земи.
На Вила „Армира“ са върнати още пет глави на херми и две мраморни фигури.
От 2014 г. Вила „Армира“ е част „100-те национални туристически обекта“ и се намира под номер: „72 б“ в списъка. Античната вила е открита през 1964 г. при строеж на язовир. Името на сградата произлиза от р. Армира, приток на Арда, на чийто бряг е издигната античната постройка. Вила „Армира“ представлява съвкупност от жилищни помещения и стопански постройки, разположени на 2200 кв. м. Жилищната част на вилата е с обща площ от 978 кв. м. В миналото тя е отоплявана с хипокауст, антично подово отопление, функциониращо с гореща вода. Вилата разполага и с имплувий - малък частен басейн. Античният комплекс от жилищни и стопански постройки, край Ивайловград, е обитаван до третата четвърт на IV век.
Близо до с. Свирачи е открита антична погребална могила, използвана вероятно като некропол от обитателите на Вила „Армира“.