Успелите

Винопроизводители използват "био" механизъм за справяне с вредителите в лозята

Калифорнийски винопроизводители от долината Напа избират "био'' начин за справяне с вредителите. Макар и преди време земеделците да са използвали токсични химикали, за да защитят лозите си, сега те разчитат на крилати работници за извършаване на контрола.

Винарите от САЩ установили, че препаратите, които използвали срещу различни видове гризачи като плъхове, полевки и гофери, отравяли всичко, включително и тяхното вино. Затова решили да потърсят помощ директно от природата. Така стартирал "био'' механизъм за справяне с вредителите с помощта на грабливи птици.

Най-важните участници в процеса са совите, бухалите и ястребите, както и други грабливи птици. Всички те намират място по веригата на винопроизводство заради уменията си да ловуват гризачите, а най-хубавото е, че учени, изучаващи въздействието на тези стратегии, намират обнадеждаващи резултати.

Макар и от години дестинацията Напа да отглежда световна класа грозде до 80-те години отровата убиец на гризачи е била индустриален стандарт в щата Калифорния. За щастие, по това време започва ново течение със съдействието на различни видове грабливи птици, улавяне на гризачи и други по-холистични методи.

Данни на организацията с нестопанска цел Napa Green показват, че тенденцията към земеделие без химикали в целия щат се отразява в трикратното увеличение на площите с биологично винено грозде от 2005 г. насам, като броят на биологичните акри се е удвоил само през последното десетилетие.

Най-ефективен е методът с птици, тъй като той е напълно безвреден, много по-евтин от улавянето или отравянето на гризачите, а подсигуряването на храна за животните помага на видът им да оцелее и дори да процъфтява! Най-добри "работници'' се оказват представители от семейство совови, тъй като се срещат на 6 от 7 континента, а един екземпляр е в състояние да изяде 3400 гризачи всяка година.

Тези обещаващи данни подтикват професор Мат Джонсън, специалист по диви животни в Humboldt State, да стартира програма за изучаване на контрола на грабливите вредители в лозята и да изследва резултатите. Според проучванията му измежду 75 производители на вино в Калифорния, четири пети от тях нарочно канят сови и бухали в имота си, изграждайки кутии за гнезда. Само в долината Напа са конструирани над 300 такива съоръжерния, а в бъдеще се очаква броят им из целия свят да расте!

Ако се чудите дали и вие можете да се възползвате от този метод - отговорът е ДА! Кутия за гнездене на грабливи птици може да бъде поставена навсякъде, където има констатиран проблем с малките бозайници. По темата Джонсън съветва да се има предвид, че крилатите животни обичат гнездата им да бъдат поставени на около 3 метра височина от земята, обърнати към слънцето, в непосредствена близост до непочистено поле и за предпочитане далеч от залесени земи.

Източник: goodnewsnetwork

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Деница Събева

Обитава планетата Земя от 1998 година. Отдаден журналист, графичен дизайнер и маркетинг специалист. С афинитет към музиката, театъра, литературата и рисуването във всичките им измерения. Вярва, че силата на думите има способността да променя настоящето. Част от Uspelite.bg през 2021 г. благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара