Виртуален асистент в помощ на самотни възрастни хора
Проект за създаване на интегрирана система наречена виртуален асистент (SAAM – Supporting Active Ageing through Multimodal Coaching), ще помага на самотни възрастни хора как да поддържат здравето си и начина си на живот.
Системата ще алармира възрастните, техните близки или социалните служби за всяка промяна в обичайната активност като: здравни показатели, навиците им за хранене, движение и общуване, рисковете в поведението им и околната среда.
Информацията ще се събира и анализира на специално изградена за целта онлайн платформа. Целта на проекта е да се удължи максимално активният и самостоятелен живот на хората над 60 години в собствените им домове, както и да се подпомогне работата на тези, които полагат грижи за тях – семейство, познати, социални работници.
Иновативния проект започва на 1 октомври 2017 г. и ще продължи 3 години. В него ще се включат 10 партньори от 5 европейски държави, сред които и България. Страната ни не само, че ще участва за изграждането на този проект, но и е инициатор, в лицето на Балканския институт по социална политика.
Сред партньорите са водещи висши училища като Единбургския университет (Великобритания) и Залцбургския университет „Париж Лодрон” (Австрия), словенските изследователски организации. Университетски институт за рехабилитация и Технологичен институт „Йозеф Стефан”, доказани технологични компании като българската ScaleFocus и немската Interactive Wear AG. Участват и утвърдени неправителствени организации с опит в работата с възрастни хора – Българският червен кръст, „Каритас България“ и Европейската федерация на възрастните хора в Австрия.
Проектът ще се финансира с близо 4 млн. евро от Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020”.
Според данни на ЕС между 2010 г. и 2030 г. броят на хората на възраст над 80 години ще се увеличи с 12,6 милиона (57,1%). Този демографски процес ще има сериозни последици за системите на здравеопазването и социалните грижи. Ето защо Европа се фокусира върху стимулите за активно стареене. Един от начините за това е да се подкрепят хората в напреднала възраст да запазят добро здраве и да водят независим живот чрез адаптирана жилищна и общностна среда, която им позволява да останат в своите домове колкото е възможно по-дълго.